Małysza – skok do Bochni

Siatkarze Contimaksu MOSiR są prawie w komplecie, do końca lipca ma rozstrzygnąć się sprawa libero. – Jeżeli ominą nas problemy zdrowotne, to jestem pewny, że zaskoczymy wielu – uważa trener młodej bocheńskiej drużyny, Robert Banaszak.

Jej trzon był już w sporej mierze ukształtowany w maju, co opisywaliśmy TUTAJ, ale później zdarzyły się spore zawirowania. Miejsce w I-ligowym AGH 100RK AZS Kraków znaleźli przewidywani do składu Contimaksu Adam Szałański i Gniewomir Krupczak, a także Karol Galiński, który miał propozycję pozostania w nim. – Galiński od początku mówił, że się zastanawia nad dalszą grą u nas i ani raz nie stwierdził, że zostaje, więc zdawałem sobie sprawę od początku, że na jego miejsce muszę szukać nowego zawodnika – tłumaczy Banaszak. – Co do Krupczaka, to nie chcę tego komentować, natomiast Szałański rozmawiał ze mną o tym kilkakrotnie i rozumiem go, że chciał spróbować swoich sił wyżej.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Została więc czwórka i zbieranie zespołu trzeba było zacząć niemal od nowa.  Za to na kontynuowanie kariery zdecydował się Michał Nieckarz, który pierwotnie chciał poświęcić się studiom. – Przemyślał sprawę i stwierdził jednak, że da radę to wszystko pogodzić. Jak ktoś raz zacznie grać w siatkówkę, to nie jest tak łatwo zrezygnować… – uśmiecha się trener. Środkowy Damian Nowak, którego namawiał do pozostania, postanowił wyjechać do Danii i występować w tamtejszym Ishoj Volley.
Luki wypełnili głównie maturzyści przybywający do Krakowa na studia (zestawienie wraz z poprzednimi klubami podajemy pod tekstem). Kilku przed egzaminem dojrzałości zanotowało sukcesy w kategoriach młodzieżowych: Julian Mituniewicz (185 cm wzrostu) jest aktualnym brązowym medalistą mistrzostw Polski juniorów, Szymon Ściślak (194 cm) dwa lata temu zdobył „złoto” MP kadetów, Aleksander Juszczyński (196 cm) w 2009 r. zajął pierwsze miejsce Turnieju Nadziei Olimpijskich, a Dawid Małysza (190 cm) był wtedy drugi. Uważany za spory talent Małysza, wraz z dwumetrowym 19-latkiem Jakubem Zmarzem mają starać się wypełnić lukę po Galińskim. – Dawid jest nie za wysoki, ale dynamiczny, a Kuba przede wszystkim pokaże się w ataku, bo łapie piłkę na prawdę wysoko i potrafi solidnie przyłożyć – charakteryzuje szkoleniowiec.

Dzisiaj rozmawiał z kandydatem do obsadzenia pozycji libero, który poprosił o czas do końca lipca, kiedy ma poukładać prywatne kwestie i dać ostateczną odpowiedź. Jak twierdzi Banaszak, są duże szanse na jego grę w Bochni, w innym przypadku funkcję libero spełniałby Roman Kącki, w tej chwili ustawiony na przyjęciu.
Na środek przychodzi również Rafał Madej (196 cm) z AWF Kraków, Contimax MOSiR chciałby jeszcze ściągnąć na tę pozycję 18-letniego, mierzącego 202 cm Macieja Żeleźnika z Iskierki Tarnovii. – U nas uczyłby się II ligi, a tam i tak występowałby w konkurencji juniorów – tłumaczy trener. – Na razie jednak tamten klub jest bardzo uparty i żąda zbyt dużego ekwiwalentu. Teraz ma negocjować z nimi nasz kierownik, Czesław Kumorek, mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, bo korzyści są obustronne.
Kadrę uzupełni trzech lokalnych adeptów siatkówki: atakujący Adam Smęda oraz Kacper Zduleczny i Maciej Pala. – Dwaj ostatni mają po 16 lat i ich pozycja na boisku ma się dopiero wykrystalizować – wyjaśnia Robert Banaszak. – Na razie będą z nami ćwiczyć, pewnie dostaną szansę w sparingach i zobaczymy na jakim będą poziomie – to zadecyduje, czy zostaną zgłoszeni do rozgrywek.

Inauguracja przygotowań jest wyznaczona dwufazowo: 5 sierpnia zawodnicy mają zacząć indywidualne treningi („Dużo biegania i pływania, a najważniejsze będzie przepracowanie dwutygodniowego okresu wytrzymałości siłowej„), dwa tygodnie później zaś spotkają się na zajęciach w Bochni. Na wrzesień zaplanowano udział w turnieju w Ropczycach oraz trzy środowe, wyjazdowe sparingi, m.in. w Rybniku, może uda się zaprosić na mecz towarzyski przebywających na obozie w Zakopanem Czarnych Rząśnia.
28 września wystartuje przemodelowana zupełnie II liga (przedstawialiśmy jej nowy kształt TUTAJ). – Sądzę, że kluby w większości zaoszczędzą dzięki tej reformie. Ale jak dla mnie spada zupełnie prestiż grania w takiej II lidze. Regionalizacja powoduje, że bliżej jej do szczebla wojewódzkiego niż do centralnego – ocenia Banaszak. – Naszym założeniem było zajęcie bezpiecznego miejsca, lecz po zmianach takich miejsc nie będzie. W takim razie celem jest gra w drugiej części sezonu w górnej części tabeli. I nas na to stać, bo mimo wcześniejszych problemów drużynę mamy bardzo ciekawą.
PAWEŁ FLESZAR

Kadra Contimaksu MOSiR Bochnia (w nawiasie ostatnia przynależność nowy siatkarzy):
Rozgrywający: Jakub Habel, Julian Mituniewicz (Metro Warszawa)
Libero: wakat
Atakujący: Aleksander Juszczyński (Chemik Olsztyn), Adam Smęda (z grup młodzieżowych) Szymon Ściślak (MKS MDK Warszawa)
Środkowi: Rafał Madej (rozgrywki akademickie – AZS AWF Kraków), Michał Nieckarz, Sebastian Sobaniec
Przyjmujący: Jakub Czubiński, Roman Kącki, Dawid Małysza (Volley Rybnik), Jakub Zmarz (TSV Mansard Sanok)
Uniwersalni: Maciej Pala, Kacper Zduleczny (obaj z grup młodzieżowych)

Komentowanie zablokowane.