Męska rewolucja

Na zapleczu ekstraklasy siatkarzy, w której wystartuje AGH 100RK AZS Kraków, wszystko potoczy się ukształtowanym kilka lat temu torem. Natomiast w II lidze męskiej dojdzie do poważnych zmian – w ilości i układzie grup oraz w systemie rozgrywek.

Kwestie te zostały opracowane na wczorajszym posiedzeniu Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a dzisiaj zatwierdziło je Prezydium Zarządu PZPS.
I liga siatkarzy wystartuje 5 października. Do 22 lutego 2014 r. zostaną rozegrane 22 kolejki rundy zasadniczej. 8 marca rozpocznie się trzyrundowy play off, w którym zagra osiem najlepszych zespołów, a pozostała czwórka zmierzy się w play out (systemem 9-12, 10-11), a przegrani zostaną zdegradowani do II ligi.
W I lidze wystąpi dwunastka; poza krakowskimi akademikami będą to: Avia Świdnik, Cuprum Lubin, KPS Siedlce, KS Milicz, TKS Tychy, Pekpol Ostrołęka, Camper Wyszków, MKS MOS Będzin, Ślepsk Suwałki, Kęczanin Kęty, Stal PWSZ Nysa.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Z kolei II liga siatkarzy będzie liczyła 6 grup! Zostały do niej zakwalifikowane kluby, które miały prawo występów po minionych rozgrywkach, ale również wszystkie, które złożyły aplikacje do Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Było wiele podań, stworzyliśmy więc nowe miejsca w II lidze – tłumaczy przewodniczący Wydziału Rozgrywek, Jacek Sęk. – Czy liczymy się z obniżeniem poziomu rozgrywek? Takie ryzyko istnieje, ale w konkurencji siatkarzy nie obawiałbym się go. To długofalowy projekt powiązany z Siatkarskimi Ośrodkami Szkolnymi. Proszę zwrócić uwagę, że już za dwa lata zaczną je opuszczać absolwenci liceów, a potem co roku liczba nowych zawodników będzie rosnąć. W ten sposób łączymy szkolenie z systemem rozgrywek.

Skład wszystkich grup podajemy pod tekstem, natomiast grupa VI (południowo-wschodnia), w której występują drużyny z Małopolski wygląda następująco: Hutnik Dobry Wynik Kraków, Contimax MOSiR Bochnia, MKS Andrychów, Wisłok Strzyżów, Karpaty Krosno, STS Skarżysko-Kamienna, Błękitni Ropczyce, Volleyball Sanok, Energetyk Jaworzno.
Rozpoczną one rywalizację 28 września. Po rozegraniu dwóch rund (mecz i rewanż) zakończonych 18 stycznia… nie będzie play off! Pięć czołowych zespołów znowu rozegra dwie rundy mecz i rewanż każdy z każdym, punkty zdobyte w poprzedniej rundzie się kasują, ale na starcie uczestnicy będą mieli  przyznane punkty bonusowe (odpowiednio, patrząc od pierwszego: 9-6-3-1-0), które będą liczyć się do tabeli. Drugą część rozgrywek zaplanowano na okres 25 stycznia – 12 kwietnia 2014 r. Dwie pierwsze ekipy wejdą do rozgrywek centralnych o I ligę.
Z kolei zespoły z miejsc 6-9 zagrają o utrzymanie (punkty bonusowe 9-6-3-0).

Natomiast grupy, które mają po osiem drużyn (istnieje taka możliwość także w przypadku grupy IV, gdyż nie do końca pewny jest los STS Skarżysko) dzielą się na dwie części w myśl zasady 1-4 i 5-8 (w obu – punkty bonusowe 9-6-3-0) .
Rozgrywki centralne o awans też są nietypowe. Najpierw czekają nas trzy turnieje półfinałowe, w każdym po cztery ekipy (rywalizować ze sobą będą grupa 1 i 2, 3 i 4, 5 i 6). Wyjdą z nich po dwie pierwsze i stworzą sześciozespołowy turniej finałowy. Zespoły w nim zostaną za pomocą losowania podzielone na dwie grupy (z założeniem, że w jednej grupie nie mogą się znaleźć wszyscy zwycięzcy półfinałów). Przez trzy dni zespoły grają w grupach każdy z każdym, a czwartego dnia zwycięzcy grup zmierzą się z drugimi zespołami w grupach. Dwie wygrane drużyny awansują do I ligi.

Turnieje półfinałowe zaplanowano na 2-4 maja, a turniej finałowy na 15-18 maja. – Tak jak w ostatnich latach dopiero w listopadzie poznamy terminy międzynarodowych rozgrywek młodzieżowych, więc daty nie są w stu procentach pewne – zastrzega Jacek Sęk. – Nie boję się powiedzieć, że opracowany przez nas system powinien się sprawdzić. Uważam, że rozgrywki będą ciekawe i przyniosą więcej emocji niż przy klasycznym play off. Może powinniśmy to opatentować, jeśli inne kraje zechcą z nich skorzystać – kończy żartem przewodniczący WR.
PAWEŁ FLESZAR

Pozostałe grupy II ligi siatkarzy
Grupa I (północno-zachodnia): AZS UAM Poznań, Krispol Września, Morze-Bałtyk Szczecin, Olimpia Sulęcin, GTPS Gorzów Wlkp., LO MS Świnoujście, Orzeł Międzyrzecz, Wilki Wilczyn, Orion Sulechów.

Grupa II (południowo-zachodnia): Juvenia Głuchołazy, Victoria Wałbrzych, Gwardia Wrocław, Bielawianka Bielawa, AZS UZ Zielona Góra, Sobieski Żagań, Astra Nowa Sól, Chrobry Głogów, Ołavia Oława.

Grupa III (centralna): Czarni Rząśnia, Caro Rzeczyca, AKS UŁ Łódź, Bzura Ozorków, Lechia Tomaszów Maz., SMS PZPS Spała, MKS Kalisz, Exact Systems Częstochowa, Salos SL Ostrów Wlkp.

Grupa IV (północno-wschodnia): AZS UWM Olsztyn, Pronar Parkiet Hajnówka, MKS MOS Wola Warszawa, Centrum Augustów, Huragan Wołomin, Huragan Międzyrzec Podlaski, AZS UW Warszawa, Wicher Wilkasy, Stoczniowiec Gdańsk.

Grupa V (południowa): Volley Rybnik, Warta Zawiercie, AZS Politechnika Opolska, Rafako Racibórz, Czarni Katowice, KS Jastrzębie Zdrój II, Górnik Radlin, UKS Strzelce Opolskie.

Komentowanie zablokowane.