Miło stąpać po zielonej trawie domu

Pogoń Proszowice wyraźnie pokonała w Wieliczce Powiatowy Park Rozwoju, 3:0, dzięki czemu w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego awansowała o jedno miejsce, a rywalki obsunęły się o jedno. Publikujemy plan play off i play out w II lidze siatkarek.

Mecz pokazał m.in., jak ciężkie jest życie w tej klasie rozgrywkowej, nastręczające olbrzymich problemów logistyczno-organizacyjno-personalnych. Wskutek czego te dwa kluby leżące w sąsiednich powiatach nie zdołały w ciągu 11 dni (od niedzieli, 16.2, kiedy skończył się finał wojewódzki juniorek) znaleźć możliwości rozegrania meczu ligowego w innym terminie, niż kolidujący z ćwierćfinałem mistrzostw Polski juniorek. Spotkanie II ligi odbyło się ostatecznie w sobotę wieczorem i dla kilku zawodniczek po obu stronach było trzecim w ciągu dnia, bądź trzecim w ciągu niewiele ponad doby. Inna sprawa, że juniorskie konfrontacje okazały się mało zacięte i mało wyczerpujące (opisujemy je TUTAJ i TUTAJ).
Wieczorem było już wiadomo, że Ekstrim Gorlice pokonał Bronowiankę Kraków 3:0, a AZS UEK Kraków w takim samym stosunku zwyciężył Dalin Myślenice, wskutek czego Pogoń musiała wygrać 3:0, aby awansować na trzecie miejsce, a PPR musiał zdobyć co najmniej punkt, aby nie spaść z 7. na 8. Interesy były rozbieżne, a proszowianki bezkompromisowo zniszczyły wszelkie spekulacje. Zwłaszcza Agnieszka Woźniak, reprezentująca Pogoń wychowanka wielickiego klubu, która od pięciu sezonów jest czołową skrzydłową II ligi, a w rodzinnym mieście na ogół notuje świetne występy (o poprzednim można przeczytać TUTAJ). Jak w kultowym songu „Green, green grass of home” Claude „Curly” Putmana i Sheba Wooley’a – w wolnym tłumaczeniu – „Dobrze stąpać po zielonej trawie domu”. Dzisiaj Agnieszka zdeptała nadzieje miejscowych, bezwzględnie dominując na siatce.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Pierwszy raz dała im się we znaki po wstępnym okresie powodzenia (9:6 przy niezłej postawie Katarzyny Świeży na lewej flance i asie Aleksandry Staneckiej). Z pomocą innej wieliczanki Małgorzaty Żyły i Elizy Koperczak (as) odwróciła wynik na 9:10, 12:17, 18:22. w pewnym momencie poczuła się chyba zbyt pewnie i uderzając po przekątnej nadziała na soczystą „czapę” Staneckiej (21:23). W kolejnej akcji Ola też ją wyhamowała, ale Julia Skowron spadającą piłkę przebiła oburącz „na raz” i tak zdobyła punkt, a ostatni to aut gospodyń – 21:25.
W drugiej partii ekipa gości prowadziła od początku – 1:3, 2:5, 3:7, 4:9, 7:14 – po mądrych zagraniach Koperczak i podaniach Kai Rydzyńskiej. As Skowron zaświecił na tablicy 12:18, Monika Antos i Stanecka zniwelowały straty do 16:18, ale interweniowała Kaja (16:20, 18:22), a sprawę zamknęła Woźniak. 20:25.

Dziewczyny z Parku poderwały się w trzecim secie, po asie Patrycji Bandury było 6:3, Agnieszka odpowiedziała tak samo na 6:5, lecz bloki Staneckiej i Marty Świerczyńskiej przywróciły różnicę – 9:6, 10:7. I wtedy znowu Woźniak (trzema zbiciami) i Rydzyńska przekręciły licznik na 10:13 przy serwisie Jagody Szkodny. Po asie Aleksandry Kośmider zrobiło się 12:16, potem 13:18, 17:21, a na finiszu środkowa Rydzyńska przyłożyła z prawego skrzydła, poszła za linię końcową i stamtąd posłała asa. 18:25.
Druga faza zaczyna się już w najbliższy weekend; play off będzie miał tylko jedną rundę, natomiast play out dwie (w drugiej zmierzą się przegrani). Harmonogram można znaleźć pod składami.
PAWEŁ FLESZAR

POWIATOWY PARK ROZWOJU Wieliczka – PALEO POGOŃ Proszowice 0:3 (21:25, 20:25, 18:25)
Sędziowali: Bartosz Serwatko (Sanok) i Paulina Chamerska-Lemiech (Rzeszów). Widzów: 80.
PPR: Borowska, Antos, Świerczyńska, Bandura, Świeży, Stanecka oraz Olipra (l), Tkaczyk. Trener: Jerzy Janeczek.
POGOŃ: Koperczak, Woźniak, Skowron, Żyła, Szkodny, Rydzyńska oraz Bucka (l), Kośmider, Noga. Trener: Dariusz Pomykalski.

PLAY OFF GRUPY 4 II LIGI SIATKAREK
8 i 9 marca: Ekstrim Gorlice – Bronowianka Kraków; Tomasovia Tomaszów Lub. – Pogoń Proszowice;
22 i ew.* 23 marca: Bronowianka – Ekstrim; Pogoń – Tomasovia;
ew.* 26 marca: Ekstrim – Bronowianka, Tomasovia – Pogoń.
Zwycięzcy awansują do fazy ogólnopolskiej.

PLAY OUT GRUPY 4 II LIGI SIATKAREK
8 i 9 marca: MKS SAN-Pajda Jarosław – Dalin Myślenice, Powiatowy Park Rozwoju Wieliczka – AZS UEK Kraków;
22 i ew.* 23 marca: Dalin – MKS SAN-Pajda, AZS UEK – PPR;
ew.* 26 marca: MKS SAN-Pajda – Dalin, PPR – AZS UEK;

*rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw

Komentowanie zablokowane.