Monika Gorszyniecka w orbicie Białej Gwiazdy

Planowane jest wzmocnienie II-ligowego zespołu siatkarek AGH Galeco Wisły Kraków. Prawdopodobnie dołączy do niego doświadczona rozgrywająca Monika Gorszyniecka.
W ekipie Białej Gwiazdy dojdzie wówczas do swoistego spotkania pokoleń. Kiedy bowiem Monika (wtedy pod panieńskim nazwiskiem Zamęcka) była kapitanem młodzieżowych drużyn ŁKS Łódź zdobywających najwyższe laury w kraju i powoływano ją do juniorskich reprezentacji Polski – wiele obecnych wiślaczek dopiero szykowało się do przyjścia na świat…

Jeszcze jako nieopierzoną nastolatkę Jerzy Matlak wciągnął ją do pierwszej drużyny ŁKS, lecz jej późniejsza kariera seniorska potoczyła się chyba nie do końca zgodnie z oczekiwaniami. Z jednym wyjątkiem, zabrakło jej nieco stabilizacji w postaci dłuższego pobytu w jednym klubie, ale z drugiej strony: zawsze była ceniona ze względu na solidny poziom i na ogół – co widać w poniższym zestawieniu – występowała w zespołach ekstraklasy lub I ligi. A co ciekawe, w ciągu 20 lat kariery seniorskiej jej drużyny aż sześć razy wywalczyły awans do wyższej klasy. Z tym że ostatnia promocja była specyficzna, bowiem Trefl Sopot przegrał w I-ligowym finale z TPS Rumia i w barażach ze Stalą Mielec, a miejsce w Plus Lidze Kobiet kupił od PTPS Piła. Po tym sezonie Gorszyniecka miała zakończyć karierę, ale dała się namówić na ratowanie zdegradowanej z ekstraklasy Gedani.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Zadanie się powiodło, lecz latem gdański klub sprzedał utrzymane w I lidze miejsce Jadarowi Politechnice Radom, a 36-letnia Monika ponownie wybierała się na emeryturę. I tym razem może da się namówić działaczom z Krakowa.
AGH Galeco Wisła walczy o awans do I ligi, jednak do tej pory wiedzie jej się nieszczególnie; przegrała dwa mecze, w tym z najgroźniejszym przeciwnikiem – Szóstką Biłgoraj – i zajmuje piąte miejsce w tabeli grupy IV.

Nawiasem mówiąc, tegoroczne starania Wisły o zawodniczkę z tej pozycji w żadnym przypadku nie biegły gładko. Aleksandra Filip nie zdecydowała się na powrót do Krakowa i reprezentuje barwy lidera grupy II, Sokoła Katowice. Kandydatura Aleksandry Pasznik (obecnie w Chemiku Police, który jednak nie może porozumieć się z jej macierzystą Gedanią) nie miała większej historii, zaś próba wyciągnięcia ze wspomnianej Szóstki Karoliny Filipowicz narobiła trochę złej krwi, a efekt przyniosła ten sam. Jeszcze w lipcu propozycję otrzymała Sandra Ciszczoń, ale zachowała się bardzo ładnie wobec MKS MOS Wieliczka, lojalnie dotrzymując obietnicy złożonej mu miesiąc wcześniej.
Nawet z pozyskaniem Aleksandry Stachowicz, która ostatecznie trafiła do Wisły, były olbrzymie perturbacje, gdyż okazało się, że miała w kontrakcie klauzulę przedłużającą prawa Politechniki Częstochowskiej do jej karty i negocjacje miedzy obydwoma klubami toczyły się bardzo długo.

Niezależnie, kiedy Gorszyniecka miałaby wyjść na parkiet w koszulce z Białą Gwiazdą, w myśl przepisów Wisła musi ją zgłosić do 31 grudnia bieżącego roku.

Monika Gorszyniecka
Urodzona: 22 sierpnia 1975 r. Wzrost: 174 cm.
Kariera:
do 1993 r. – drużyny młodzieżowe ŁKS Łódź (1991 r. – srebrny medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży/MP kadetek, 1992 r. – złoty medal OSM/MP kadetek, 1993 r. – złoty medal MP juniorek i tytuł najlepszej rozgrywającej turnieju)
1991-93 – ŁKS Łódź (Seria B – awans, Seria A – spadek i likwidacja zespołu)
1993/94 – Start Łódź (II liga)
1994/95 – Augusto Kalisz (Seria B – awans)
1995-2000 – Gedania (2 sezony Seria A i spadek, 2 sezony Seria B i awans, sezon Seria A)
2000/01 – Melnox Autopart Mielec (Seria A)
2001/02 – BKS Bielsko-Biała, USC Muenster (Seria A, ekstraklasa niemiecka)
2002/03 – Muszynianka (Seria B – awans)
2003/04 – Aris Saloniki (ekstraklasa grecka)
2004/05 – Muszynianka (Liga Siatkówki Kobiet)
2005/06 – Aris
2006/07 – Energa Gedania (Liga Siatkówki Kobiet)
2007/08 – pauza
2008-10 – Trefl Gdynia/Sopot (II liga – awans, I liga – awans po kupnie miejsca od PTPS Piła)
2010/11 – Gedania Żukowo (I liga)

PAWEŁ FLESZAR

Skomentuj