Na balu z królową tie-breaków

Uczestniczkami i zwyciężczyniami najciekawszych meczów drugiego dnia mistrzostw Polski siatkarek plażowych były krakowianki, Aleksandra Filip i Karolina Baran. Obie zakwalifikowały się do czołowej szóstki turnieju.

Przy czym Baran sprawiła największą jak dotąd niespodziankę czempionatu, eliminując wraz z Dorotą Strąg doświadczone przeciwniczki, Joannę Wiatr i Martynę Wardak. Są to mistrzynie Polski, kolekcjonerką trofeów (wcześniej z Katarzyną Urban) stała się zwłaszcza Joasia, Martyna zaś karierę sportową udanie łączy z zawodową – w ubiegłym roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a we Wrześni prowadzi gabinet fizykoterapii. W spotkaniu o wejście do szóstki po prawej stronie drabinki musiały jednak ulec przed entuzjazmem młodzieży. Świetnie zaczęła Strąg, u której aktywność przy siatce kontrastowała ze spokojem i cwaniactwem w trudnych momentach – przerywała grę, wycierając okulary przeciwsłoneczne tak pieczołowicie, że niemal zrobiła w nich dziury. Prowadziły 11:8, ulegały 11:12, dalej osią wyniku był remis, a przy 19:19 najpierw zaatakowała Dorota, a potem Karolina przeszła skutecznie od obrony do kontry. 21:19.
W drugiej partii wydawało się, że rutynowana para opanowała sytuację, wszak od 8:9 wyszła na 10:9, 15:10 i 18:13. Młodzież napędzała się jednak czystą adrenaliną, szczególnie nabuzowana była pokrzykująca bez ustanku Baran. Zdobyły sześć punktów z rzędu, rywalki jeszcze wyrównały na 19:19, ale na finiszu znowu solidarnie podzieliły się uderzeniami. 21:19.
W porannym meczu (komplet wyników znajduje się pod tekstem) z Aleksandrą Zdon i Joanną Karasiewicz rozpędzały się natomiast wolniej; straciły pierwszego seta, ale dwa kolejne wygrały do 9 i do 6.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Jedyną, która w krakowskich mistrzostwach Polski pokonała Karolinę i Dorotę, jest więc inna krakowianka, Aleksandra Filip występująca w parze z Izabelą Soją. Ola w barwach ŁKS Łódź w minionym sezonie halowym wywalczyła promocję do I ligi. Z pięciu zwycięstw, odniesionych przez jej zespół w fazie play off i turnieju o awans, do czterech doszło w piątej partii (w tym z Politechniką Gliwice odrobił wtedy straty od 3:10, 7:12 i 9:13 do 17:15). A dzisiaj Filip pokazała, że wśród łodzianek to ona jest królową tie-breaków.
W konfrontacji o wejście do ósemki – z Michaliną Tokarską i Magdaleną Saad – długo miała pod górę. „Miśka” bardzo dobrze spisywała się nad siatką, Magda imponowała szybkością w obronie i pierwszą odsłonę rozstrzygnęły na swoją korzyść 21:18. Druga padła wyraźnie łupem Filip i Soi (21:12), lecz w tie-breaku kontrola wróciła do rywalek, a kiedy wyszły na 14:11 można było powoli wpisywać je w diagramie do następnej rundy. Aleksandra pohamowała jednak zbyt pochopnych sprytnym minięciem, drugiego meczbola obroniła Iza ciosem, a Ola wyrównała asem na 14:14. Teraz to Tokarska i Saad obroniły cztery piłki meczowe, lecz przy stanie 18:18 nie było już odwołania.

O szóstkę rywalizowały z bohaterkami nie mniej wariackiego tie-breaka. Wszak Aleksandra Kwiatkowska i Agnieszka Adamek przeważały z Anetą Gancarczyk i Izabelą Kożon 11:1 i 12:3, a potem tylko 14:12, by skończyć 15:12.
Następne spotkanie było jednak balem Filip i Soi, które w pierwszym secie odskoczyły na 16:8 po ośmiu serwisach tej drugiej i nie pozwoliły już zmniejszyć różnicy (21:13, 21:13).
Ostatni dzień turnieju żeńskiego zaczyna się ćwierćfinałami, a skończy finałem – program podajemy pod spodem.
PAWEŁ FLESZAR

Relację z 1. dnia turnieju żeńskeigo można przeczytać TUTAJ, a z 1. dnia turnieju męskiego – TUTAJ.

Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej kobiet – wyniki drugiego dnia
O wejście do ósemki po prawej stronie: Maria Włoch, Martyna Kłoda – Martyna Wardak, Joanna Wiatr 16:21, 12:21; Karolina Baran, Dorota Strąg – Aleksandra Zdon, Joanna Karasiewicz 16:21, 21:9, 15:6; Aleksandra Kwiatkowska, Agnieszka Adamek – Aneta Gancarczyk, Izabela Kożon 17:21, 21:16, 15:12; Magdalena Saad, Michalina Tokarska – Aleksandra Filip, Izabela Soja 21:18, 12:21, 18:20.
O wejście do szóstki po prawej stronie: Filip, Soja – Kwiatkowska, Adamek 21:13, 21:13; Baran, Strąg – Wiatr, Wardak 21:19, 21:19.
O wejście do półfinału po lewej stronie: Katarzyna Kociołek, Jagoda Gruszczyńska – Magdalena Szczytowicz, Aleksandra Baron 21:17, 21:17; Kinga Kołosińska, Monika Brzostek – Agnieszka Wołoszyn, Karolina Suwińska 21:14, 21:16.

Program trzeciego dnia – czwartek, 28 sierpnia
ćwierćfinały – g. 9: Baran, Strąg – Wołoszyn, Suwińska; g. 10: Filip, Soja – Baron, Szczytowicz;
półfinały – g. 14: Kociołek, Gruszczyńska – wygrany z g. 9; g. 15: Kołosińska, Brzostek – wygrany z g. 10;
o 3. miejsce – g. 17finał – g. 18

Komentowanie zablokowane.