Nie dyskutujemy, idealnie to zrobiła

Siatkarki Akademii Wychowania Fizycznego pokonały, 2:0, waleczną drużynę Uniwersytetu Rolniczego. Problemy z występami w halowych dyscyplinach akademickich mistrzostw Małopolski mają reprezentacje Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Wuefistki” w ubiegłym sezonie zajęły trzecie miejsce w AMM, a ich dzisiejsze przeciwniczki przedostatnie, lecz aż takiej różnicy na parkiecie nie było widać. Wprawdzie gospodynie zaczęły od 6:2, 8:3 i 12:7, co jednak nie odebrało to animuszu ekipie gości, na czele z najambitniejszą, libero Weroniką Nowak. Podbiła sporo piłek, w tym silny strzał ze środka, a także kiwkę, którą dogoniła tygrysim rzutem. Sekundowały jej koleżanki, zbliżyły się na 12:9, po asie Anny Kościelnej zrobiło się 13:12, co skłoniło trenera gospodyń, Tomasza Klocka do wzięcia przerwy.
Po chwili jednak kontra Katarzyny Migdał oznaczała wyrównanie, 14:14. Dwa asy Olgi Klocek dały wprawdzie oddech drużynie AWF (17:14), ale krótki, bo zaraz było 17:17. Wówczas weszła na boisko Katarzyna Świeży i w pierwszym dotknięciu piłki uderzyła skutecznie ze skrzydła, a za nią pojawiła się na placu Magdalena Domagalska i w pierwszym dotknięciu piłki zaliczyła asa. Przy siatce czujna była Izabela Cieżyńska, kolejny as Domagalskiej ustalił rezultat na 22:17, a podobne zagranie Anny Dziekan – na 25:18.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W drugim secie opiekun miejscowych z poprzedniego wyjściowego składu zostawił tylko rozgrywającą, Joannę Mazurkiewicz, jego zespół utrzymywał inicjatywę, ale nie zmieniła się też waleczność dziewczyn z UR. Zaczęło się od 5:1 (kontry Świeży), było 12:7 i 18:14, ale rywalki dochodziły na 12:11 i 18:17. Dobrze wprowadziła się na boisko studentka I roku, Marta Cichoń, wychowanka MOSiR Jasło, obecnie występująca w Bronowiance Kraków, a wcześniej w rezerwach Developresu Rzeszów (MKS V LO). W pewnym momencie Ewa Tabor plasem wymacała linię na długiej prostej, gospodynie sugerowały sędziemu, że był aut, upominał je Klocek: „Nie dyskutujemy. Idealnie to zrobiła. Bierzcie przykład”.
Domagalska dwukrotnie przytomnie odnalazła się na środku (17:13), Martyna Adamiak wtedy i wcześniej udanie ścinała ze skrzydła, a po jej asie zrobiło się natomiast 22:18. Siatkarki Uniwersytetu jeszcze się biły, ale AWF odpowiadał akcją za akcję, a Dziekan, Domagalska i Klocek doholowały rezultat do 25:21.

– Lepiej gramy. TroszeczkęJanusz Zachara powściągliwie reagował na opinie, że jego podopieczne prezentują się znacznie korzystniej, niż w minionym sezonie. – Brakło agresji w serwisie i kończącego ataku, bo może osiągnęlibyśmy dzisiaj więcej.
Szkoleniowiec AWF naliczył, że ma około 20 zawodniczek, które nadają się do występów w rozgrywkach akademickich. Jego team może zajść w nich dalej niż ostatnio, ale ważne będzie wsparcie trójki z I-ligowego Ekstrimu Gorlice: Weroniki Olipry, Magdaleny Tyrańskiej i Pauliny Majkowskiej. – Ich trener Grzesiek Silczuk obiecywał, że w miarę możliwości będzie je puszczał na nasze mecze, ale wiadomo, że ma preferencje ligowe – mówi Klocek.

Zachara zapowiada, że wiosną urządzi w hali UR turniej dla drużyn, które nie załapią się do fazy półfinałowej akademickich mistrzostw Polski. – Już w poprzednim sezonie o tym myślałem, kiedy ograniczono nam sezon do pięciu spotkań. Zabrakło czasu, ale teraz już postaram się zorganizować zawody, w których mogłyby zagrać dziewczyny uprawiające siatkówkę amatorsko, a nie w klubach – wyjaśnia.
Póki co, w epizodycznej formie biorą udział w rozgrywkach (bądź nie biorą w ogóle) żeńskie i męskie reprezentacje Uniwersytetu Jagiellońskiego m.in. w koszykówce, siatkówce i tenisie stołowym. Decyzją kierownictwa Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ, mecze AMM nie mogą się odbywać na obiektach Studium. Konfrontacje, w których UJ miał być gospodarzem na razie zostały odwołane, nie wiadomo, co będzie z nimi dalej. Może zostaną rozegrane gdzie indziej. A może zostaną wyjaśnione nieporozumienia pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi w sprawę stronami i spotkania odbędą się tam, gdzie reprezentacje uczelni ćwiczą po dwa razy w tygodniu, przygotowując się w ten sposób do startu w serii AMM i AMP, w których zbierają dla swej uczelni punkty?…
PAWEŁ FLESZAR

Terminarz AMM siatkarek można znaleźć TUTAJ, zmienione reguły sezonu 2014/15 opisywaliśmy TUTAJ.

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – UNIWERSYTET ROLNICZY 2:0 (25:18, 25:21)
Sędziowali: Andrzej Sobieraj i Krzysztof Karwowski (Kraków). Widzów: 20.
AWF: Mazurkiewicz, Klocek, Gablankowska, Dziekan, Pindral, Cieżyńska oraz D. Nowak (l), Świeży, Domagalska, Adamiak, Bandura, Włodarczyk. Trener: Tomasz Klocek.
UR: Kiełbasa, Tabor, Kościelna, Kanar, Migdał, Małodobry oraz W. Nowak (l), Cichoń, Piróg, Skowrońska. Trener: Janusz Zachara.

Komentowanie zablokowane.