Nie tylko razem z siostrą

Siatkarki Sparty Kraków obroniły tytuł mistrzyń Małopolski, pokonując w finale Sandecję Nowy Sącz, która w województwie zdobyła medale we wszystkich kategoriach młodzieżowych.

Spartanki nie pozostawiły niczego przypadkowi. Triumfowały w trwającym pół roku sezonie zasadniczym, teraz bez porażki, tracąc tylko jednego seta, zajęły pierwsze miejsce w dodatkowym turnieju finałowym, którego były gospodyniami.
Pewnie zwyciężyły też w jego ostatnim meczu. Zabezpieczone w tyłach przez Ewelinę Rosiek, z mądrze rozrzucającą akcje Katarzyną Tkaczyk, a w ofensywie z czterema „wieżami” (Magdaleną Hołdą, Aleksandrą Dutką, Weroniką Wojdyłą i Katarzyną Boroń) oraz niższą, ale wysoko łapiącą piłkę, Wiktorią Sakłak – które, przy dobrym dograniu nad siatkę (czyli często) biły przed 4., a nawet 3. metr boiska.
Zaczęły od 4:1 (serwis Dutki), miały zacięcie, gdy Sandecja punktowo połączyła obronę z kontrami (4:5), ale usunęła je asem Tkaczyk (6:5). Dalej na tablicy świeciło się 9:6, 11:7, 11:9, 15:9, 15:11, a kiedy piłka przestała wracać po serwisie Wojdyły – 18:11. As Hołdy, blok Boroń i błąd przyjezdnych dopełniły dzieła – 25:14.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Założona trzy lata temu Sparta Volleyball pozbierała dziewczyny zaczynające przygodę z siatkówką w różnych klubach: głównie Dobrym Wyniku (a dokładnie – w ZSOS nr 2, gdzie ciągle uczą się w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym), UKS 22 i Armaturze Kraków, a nawet MKS Andrychów (Ola Dutka, która obecnie trenuje i gra w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku).
W Armaturze zaczynała Kasia Tkaczyk, idąc śladem cztery lata starszej siostry, Pauliny. W ubiegłym sezonie ich poczynania otaczała niezwykła aura empatii, bo sukcesy odnosiły równolegle, w pokrywających się terminach: jedna z młodziczkami Sparty, druga z juniorkami MKS MOS Wieliczka. Wydawało się, że mogą kontynuować tamtą passę w ten weekend, bo wieliczanki świetnie zaczęły turniej półfinałowy mistrzostw Polski w Łodzi. Dzisiaj jednak straciły szansę awansu do finałów, ale Katarzyna z wraz z zespołem, którego jest kapitanem, parła do przodu.
Dwa jej asy na starcie drugiej partii przyniosły wynik 5:2, na jakiś czas zmieniły go, rywalizująca na podobnym pułapie, co krakowianki, Ksymena Berezowska (również uczennica SMS)  z Karoliną Wojtą. 5:4, 6:7, 8:9, 10:10, a kolejny odjazd gospodyń był już ostatecznym. Dutka i Hołda raziły z przodu, Wojdyła zza linii końcowej, zrobiło się 14:10, 16:11, 18:14, 20:14, 22:17. Wprawdzie Magda Hołda długą akcję zakończyła wtedy uderzeniem w antenkę, ale trzy kolejne wystawy przerobiła na punkty, ładując bezlitośnie po prostej, skosie i przekątnej. 25:18.

Sandecja jest jedynym klubem żeńskim, który w mistrzostwach Małopolski zdobył medale w trzech kategoriach młodzieżowych: juniorkach (brązowy), kadetkach (złoty) i młodziczkach (srebrny). Wszystkie mają Karolina Wojta (dwa poprzednie wspólnie ze starszą siostrą Magdaleną, obecny już bez niej) i trener Tadeusz Wcześny, który w dwóch kategoriach prowadził drużynę, a w młodziczkach asystował Andrzejowi Potońcowi.
Tej samej sztuki dokonał w męskiej siatkówce Kęczanin, który jednak jest odrobinę słabszy asortymentowo, gdyż zdobył „złoto” (w juniorach) i dwa „brązy”.
Sparta już od najbliższego piątku będzie rywalizować w turnieju ćwierćfinałowym mistrzostw Polski w Ostrowcu Św., gdzie w podgrupie zmierzy się z MKS SAN-Pajda Jarosław i Salosem Cortile Kielce, a w drugiej podgrupie zagrają miejscowy SMS KSZO, Szóstka Biała Podlaska i Nike Ostrołęka.
Sądeczanki czeka ćwierćfinał w Konstantynowie Łódzkim i podgrupa z tamtejszym Liderem oraz Siarką Tarnobrzeg, a w drugiej podgrupie znalazły się MOSiR Jasło, Victoria Włoszczowa i Salos Kalina Lublin.

20-22 marca odbędą się również ćwierćfinały młodzików, w których wystartują m.in. chłopcy z Hutnika Dobry Wynik Kraków, którzy wcześniej zdobyli wicemistrzostwo województwa, a dzisiaj kibicowali swoim szkolnym koleżankom ze Sparty głośno i pomysłowo (m.in. tłukąc o leżącą na boku skrzynię gimnastyczną zdjętymi z niej górnymi elementami). Hutnicy wyjadą do Rzeszowa, gdzie ich przeciwnikami w podgrupie będą Wifama Łódź i MOSiR Jasło, a w drugiej podgrupie będą rywalizować rzeszowski AKS V LO, SMS Ostrowiec Św. i Olimp Opole Lubelskie.
Wszędzie najpierw po dwa zespoły z każdej podgrupy przejdą do drugiej fazy (z zaliczeniem bezpośredniego meczu), a potem dwa najlepsze z turnieju awansują do półfinałów.
PAWEŁ FLESZAR

Relację z meczu o 3. miejsce można przeczytać TUTAJ, galerie znajdują się TUTAJ i TUTAJ, a nagrania wideo wszystkich niedzielnych meczów – TUTAJ.

Mistrzostwa Małopolski młodziczek
O 1. miejsce:
BUDREM SPARTA VOLLEYBALL Kraków – SANDECJA Nowy Sącz 2:0 (25:14, 25:18)
Sędziowali: Piotr Sobieraj i Maria Kieć (Kraków). Widzów: 150.
SPARTA: Tkaczyk, Hołda, Boroń, Sakłak, Wojdyła, Dutka oraz Rosiek (l), Mielczarek. Trener: Ryszard Pozłutko.
SANDECJA: B. Góra, Janczyk, Wojta, Berezowska, Kruczek, Opoka oraz Nowacka, Gargula, Fałowska, K. Góra, Hyclak. Trener: Andrzej Potoniec.

Komentowanie zablokowane.