Nowy świat Armatury Elitesek UEK

Matyjaszek, Połeć, Sroga, Walawender – to nazwiska, które pojawią się w najbliższym sezonie w tekstach o I-ligowych siatkarkach „Ekonomicznej”. Ciągle więcej zawodniczek odchodzi niż przychodzi, ale krakowskiemu klubowi udało stworzyć szkielet zespołu.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Jego rozgrywającą będzie 33-letnia leworęczna Ewa Matyjaszek. – Podpisaliśmy z nią już wstępną umowę – ujawnia prezes Armatury Elitesek UEK, Bartosz Wanat. Najprawdodobniej trenerem „Ekonomistek” będzie Jacek Skrok, z którym – jak wyjaśnia prezes – konsultowane są wizje składu. Matyjaszek była podopieczną Skroka w Danterze AZS AWF Poznań. Razem przeżyli błyskawiczny wzlot (wicemistrzostwo kraju w 2003 r.) i równie szybki upadek (głównie finansowy) ekipy sponsorowanej przez firmę deweloperską. Ewa jest jednak specjalistką od długich marszów. Wychowanka MKS Bytom do Poznania trafiła już w 1998 roku i z AZS AWF przeszła drogę z II ligi do ekstraklasy. Wiele lat (2004-2009) grała również w MMKS Dąbrowa Górnicza, później przez sezon w PTPS Piła i minione dwa – w Gwardii Wrocław.

Inne kluczowe pozycje obsadzą Katarzyna Walawender (przyjmująca) i Monika Sroga (libero). – Ustaliliśmy wszystkie warunki: to ludzie tak godni zaufania, że każde z nas może się zająć swoimi sprawami, a decyzji żadne już nie zmieni – charakteryzuje Wanat.
Monika wraca na Rakowicką po rocznym urlopie macierzyńskim i urodzeniu córeczki, Aleksandry. Formalnie ciągle jest zawodniczką Wisły, w której zaczynała karierę i występowała w latach 1993-2008 (jej sylwetkę można znaleźć TUTAJ), a przed przenosinami na Rakowicką zaliczyła bardzo owocny sezon w Muszyniance (mistrzostwo Polski).
W składzie zostanie utalentowana środkowa Katarzyna Połeć, co najpierw wydawało się pewne (ma ważną jeszcze przez rok umowę), a później okazało – bardzo problematyczne. Jej menedżer prowadził negocjacje w sprawie wykupienia kontraktu, po czym utalentowana środkowa miała trafić do jednej z drużyn ekstraklasy. – Stanęło jednak na tym, że Kasia zagra u nas – mówi prezes akademickiego klubu.

Dzisiaj ostatecznie zrezygnowała z gry w Armaturze Eliteskach Żaneta Baran, o innych zawodniczkach, które opuszczą zespół pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Nie wiadomo do końca, gdzie będą występować Jowita Jaroszewicz, Barbara Kubieniec, Justyna Sachmacińska i Edyta Rzenno. W ich przypadku jednak bardziej prawdopodobne jest odejście do innych klubów.

W ostatnich latach rynek transferowy stał się w znacznej mierze rynkiem menedżerów. Niegdyś dotyczyło to głównie ekstraklasy, a hegemonem – zwłaszcza w siatkówce żeńskiej – był Andrzej Grzyb. Obecnie wzrosła liczba menedżerów, a przede wszystkim – zawodniczek podpisujących z nimi umowy (zdarzają się nawet II-ligowe). Negocjacje poprzez przedstawicieli są twardsze i trudniejsze, angażują oni większą ilość zainteresowanych daną siatkarką klubów.
Świat się zmienił… – Bartosz Wanat podsumowuje rozmowę o budowie zespołu.
PAWEŁ FLESZAR

Skomentuj