Piątkowy serwis akademicki

Bezkompromisowo toczy się turniej Strefy C siatkarek w hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – wszystkie mecze pierwszego dnia skończyły się 2:0. Po dwa zwycięstwa odniosły reprezentacje Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Wychowania Fizycznego, które mają największe spośród małopolskich drużyn szanse na awans do majowych finałów.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Półfinały akademickich mistrzostw Polski rozpoczęły się dzisiaj od konfrontacji w grupie B pomiędzy AGH a Uniwersytetem Jagiellońskim. Pierwszy swój punkt UJ zdobył „czapą”, ale później Joanna Mokrzycka przyspieszyła u wystawy na skrzydła, gubiąc jego blok. Przy stanie 15:9 AGH powiększyła przewagę o kolejnych osiem „oczek”, gdyż po ataku i siedmiu serwisach Agaty Bartuzi piłka w ogóle nie wracała na jej stronę (3 z nich to asy).
W drugiej partii gra nieco się wyrównała, zawodniczki Uniwersytetu lepiej spisywały się  na siatce, parę wejść z lewej flanki zanotowała Agnieszka Kęsek, prowadziły nawet 5:3, 7:5 i 10:8, jednak „agieszanki” przełamały opór, a pomyślną passę miała zwłaszcza Katarzyna Rerak: podania na 13:10, dwa bloki, a potem „krótka” na 23:16.

W grupie A również odbyły się derby, bo gospodynie rywalizowały z AWF. Nie wiedzieć czemu uparły się początkowo, żeby zagrywać na Alicję Warchoł, która z dobrego przyjęcia była znana w I i II lidze w Wiśle. Teraz też skrzydłowa „wuefistek” poradziła sobie bez problemów, bardzo skuteczne były też jej ścięcia – wykonała m.in. dwa ostatnie w pierwszym secie.
W drugim początkowo nie wyszła na parkiet, a „ekonomistki” od 10:14 zmieniły wynik na 15:14, 18:15, 19:17. Rywalkom nie pomogła zażartość libero,Olgi Obrzut podbijającej piłkę futbolowym niemal wślizgiem (ale nie przebiła pokazu z poprzedniej odsłony, kiedy potraktowała ją lewą nogą z woleja, a siatkarkom UEK ledwo udało się wyratować). Dopiero powrót Warchoł dał AWF wyrównanie (19:19) i odtąd walka długo toczyła się na przewagi, gospodynie obroniły cztery meczbole, lecz przy 27:28 były bezsilne wobec uderzenia Agaty Oleksy.

Drużyny UJ i UEK później stoczyły bardziej wyrównane pojedynki. Ta pierwsza z PWSZ Nowy Sącz, który dysponował jednak lepszym serwisem i obroną. W drugiej partii sądeczanki prowadziły 24:19, a miejscowe obroniły trzy meczbole.
Trochę krwi ekipie UMCS napsuły też „ekonomistki”, lecz lublinianki przerastały je siłą ognia – wszak w składzie mają Sylwię Chmiel, byłą reprezentantkę Polski juniorek, w ostatnim sezonie występującą w I-ligowym KSZO Ostrowiec Św.

Dzień skończył się festiwalami serwisowymi. Bardzo osłabiona brakiem zawodniczek Jedynki Tarnów (jutro zaczynają walkę o utrzymanie w II lidze z Dalinem Myślenice) drużyna tamtejszej PWSZ nie mogła sprostać AGH, która w pierwszym secie od 9:6 odskoczyła na 22:6 (11 podań wykonała Ewa Wojdyła). W drugiej partii natomiast za linią końcową przy stanie 15:9 zameldowała się Anna Białkowska i pozostała tam do 25:9, a dzieła po jej „brazylijkach” dokańczały na siatce Bartuzi i Magdalena Żaba.
W próbę ustanowienia indywidualnego rekordu w spotkaniu AWF z Uniwersytetem Jana Kazimierza w Kielcach, wmieszał się z kolei trener krakowianek, Jerzy Uzarowicz ;). W drugiej odsłonie Katarzyna Sarlej serwowała od 7:3 do 17:3, kiedy szkoleniowiec ją zmienił, a sześć następnych zagrywek (do 23:3) zanotowała Kamila Wyrzykowska. W pierwszym secie było nieco więcej walki, ale zwykle kończyły ją zbicia Oleksy.

Jutro zakończenie rywalizacji w grupach (harmonogram można znaleźć TUTAJ), z których po dwa najlepsze zespoły wejdą do niedzielnych półfinałów, a także już jutro będą miały zapewniony awans do turnieju finałowego akademickich mistrzostw Polski, który odbędzie się w Katowicach, 4-6 maja.
Jutro w ekipie AWF zagra prawdopodobnie Agnieszka Rabka z Bank BPS Muszynianki, świeżo upieczona wicemistrzyni Polski. Ciekawe będą konfrontacje jej zespołu oraz AGH z niepokonanymi również Uniwersytetem Rzeszowskim i PWSZ Krosno. (relację z następnych dni turnieju można przeczytać TUTAJ i TUTAJ)
PAWEŁ FLESZAR

Grupa A: Uniwersytet Rzeszowski – UMCS Lublin 2:0 (25:22, 25:19), AWF Kraków – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 2:0 (25:17, 29:27), UR – Uniwersytet Jana Kazimierza w Kielcach 2:0 (25:10, 25:7), UEK – UMCS 0:2 (19:25, 17:25), AWF – UJK 2:0 (25:11, 25:5).
Grupa B: Akademia Górniczo-Hutnicza – Uniwersytet Jagielloński 2:0 (25:12, 25:16), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Krosno – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Tarnów 2:0 (25:4, 25:12), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Nowy Sącz – UJ 2:0 (25:19, 25:22), AGH – PWSZ T. – AGH 2:0 (25:7, 25:9), PWSZ K. – PWSZ N.S. 2:0 (25:20; 25:17).

Skomentuj