Przechadzka z Politechniki do Parku

Siatkarki Uniwersytetu Ekonomicznego zajęły piąte miejsce w akademickich mistrzostwach Małopolski, pokonując w decydującym meczu PK, 3:0. Obie drużyny mają prawo udziału w kwietniowym turnieju Strefy C, ale obie – z różnych powodów – w nim nie wystąpią.

Przełożone z niedzieli spotkanie przez dwa sety upływało gospodyniom świątecznie. Po dwóch asach Agnieszki Czekaj było 3:0, po asie Katarzyny Grzywny 5:1, przy serwisie Ewelity Klity za pomocą kontr i asa podwyższyły na 11:4. Kilka dynamicznych wejść (środek i obejście) Reginy Turczanik oraz dwa asy Joanny Madzi zmieniły zapis na 19:5, a zamknęła go asem Katarzyna Rerak – 25:11.
Drugą odsłonę zainaugurowała postojem za linią końcową Grzywna (7:0, z czego większość stanowiły kontrataki), seria podań Klity i zagrań na siatce Turczanik zaowocowały prowadzeniem 13:2, dalej było 15:3, 20:4, 23:5. Od początku spotkania Anna Mistygacz spokojnie odbierała, kierowaną najczęściej na nią, zagrywkę rywalek. Jednostajność zdarzeń urozmaiciły nieco dwie kiwki Czekaj, druga w „akcji ratunkowej”, za uciekającą przez taśmą piłkę – jedną ręką przez prawe ramię. Na 25:8 ścięciem ustaliła wynik Madzia.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Po raz pierwszy w sezonie dziewczyny z Politechniki rywalizowały do trzech zwycięskich partii, co dotarło do nich dopiero wtedy, ale i znacząco poprawiło nastroje. W tej trzeciej zrobił się mecz – znacznie lepiej poczynały sobie w polu i w ofensywie, Aleksandra Chmiel kilka razy mądrze splasowała w wolne pole. Z powodzeniem odrabiały straty – 3:0, 3:4, 6:4, 7:5, 7:8, 9:10. „Ekonomistki” przejęły jednak inicjatywę, a kiedy Joanna Mazurkiewicz wystawą za plecy zupełnie wyczyściła siatkę Klicie i zaraz dodała asa – przeważały 15:11, a potem 18:13.
Wtedy jednak ekipa gości zrobiła przejście, a Małgorzata Serek przebiła wszelkie dzisiejsze serwisowe osiągnięcia przeciwniczek, notując cztery asy z rzędu. Po zbiciu Agnieszki Pęczkowskiej na tablicy pojawiło się zaskakujące 18:19. Odtąd jednak „Polibuda” zanotowała dwa błędy, Klita dwa asy, a Mazurkiewicz – kiwkę. Przy 24:20 jeszcze starała się Pęczkowska (24:22), ale wątpliwości rozwiała Klita, uderzeniem z I strefy w ostatnie centymetry boiska.

Kwalifikując się do szóstki w Małopolsce, PK zyskała prawo startu w półfinałach akademickich mistrzostw Polski (Strefie C), które w kwietniu odbędą się w Rzeszowie. – Z tego, co ustalono na zarządzie uczelnianego AZS, to pieniądze na wyjazdy będą tylko przy wejściu do czwórki w województwie – tłumaczy trenerka Politechniki, Grażyna Śrutowska. – Zresztą ze względów sportowych też raczej nie powinniśmy się tam wybierać.
Przyznaje jednak, że jest dosyć zadowolona z końcowej lokaty, bo w tym sezonie jej zespół pokonał dwóch przeciwników, wyprzedził łącznie czterech i poprawił się o dwie pozycje w porównaniu z minionym rokiem.
Z kolei AZS UEK będzie gospodarzem majowych finałów AMP, więc udział w nich ma zagwarantowany z urzędu i w strefie nie występuje. Póki co „Ekonomiczną” czeka poważne wyzwanie – play out II ligi, w którym ulegają Powiatowemu Parkowi Rozwoju Wieliczka, 0-2. Teraz zmierzą się z nim w hali przy Rakowickiej; w sobotę, a jeśli wtedy wygrają – to także w niedzielę. – Czy dzisiaj coś ćwiczyliśmy na weekend? Można powiedzieć, że serwis, a przynajmniej próbowaliśmy go utrzymać na dobrym poziomie – tłumaczy szkoleniowiec krakowianek, Kacper Osuch. – Tutaj „siedzi” on nam nieporównanie lepiej niż na wyjazdach, więc na pewno będziemy się bić, aby wszystko nie skończyło się w sobotę.
PAWEŁ FLESZAR

UNIWERSYTET EKONOMICZNY – POLITECHNIKA KRAKOWSKA 3:0 (25:11, 25:8, 25:22)
Sędziowali: Krzysztof Karwowski i Andrzej Sobieraj (Kraków).
UEK: Czekaj, Grzywna, Rerak, Klita, Madzia, Turczanik oraz Mistygacz (l), Mazurkiewicz, Szklarczyk, Wiśniewska. Trener: Kacper Osuch.
PK: Kowalska, Sowisz, Serek, Zakręcka, Chmiel, Wróbel oraz Gawęda (l), Cygan, Pęczkowska, Nowicka, Bodziony. Trener: Grażyna Śrutowska.

Pozostałe mecze finałowe AMM siatkarek:
O 1. miejsce:
AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA – PWSZ Tarnów 3:0, relacja TUTAJ
O 3. miejsce:
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI – AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 0:3, relacja TUTAJ
O 7. miejsce:
UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY – COLLEGIUM MEDICUM UJ 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) wo.

Pozostał do rozegrania – dwumecz o 9. miejsce
Wtorek, 25 marca, g. 19.30: Uniwersytet Rolniczy – Krakowska Akademia, hala przy al. 29 listopada 58
Środa, 2 kwietnia, g. 19: KA – UR, hala przy ul. Prusa 18

Finały AMM siatkarzy, poniedziałek, 24 marca – hala AWF przy ul. Jana Pawła II
g. 18 – o 7. miejsce: Uniwersytet Jagielloński – PWSZ Tarnów
g. 18 – o 3. miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego – Politechnika Krakowska
g. 20 – o 5. miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny – Collegium Medicum
g. 20 – o 1. miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza – Uniwersytet Ekonomiczny

Dwumecz o 9. miejsce:
25 marca, g. 21: Uniwersytet Rolniczy – Krakowska Akademia; al. 29 listopada
2 kwietnia, g. 20.30: KA – UR, ul. Prusa

Komentowanie zablokowane.