Przyjaciółki na klub, ale nie na szkołę

Siatkarskie reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego awansowały do półfinałów akademickich mistrzostw Małopolski. Obie wyeliminowały w identycznym stosunku drużyny tej samej uczelni – Politechniki Krakowskiej.

Tyle że przebieg rywalizacji był zgoła odmienny. We wczorajszym meczu mężczyzn „Wuefiści” wprawdzie wywieźli dwa sety z hali przy Kamiennej, ale obydwa z minimalną, dwupunktową przewagą, co pozostawiało szanse Politechnice.
I w dzisiejszym rewanżu od początku rozgorzała zacięta walka. Po asie Patryka Węzińskiego było 2:3, po bloku gości 3:5, ale Roman Kącki i Maciej Grajoszek, którzy na co dzień konkurują o jedno miejsce na przyjęciu w Contimaksie Bochnia, tu mieszczą się razem w składzie i równie wiele wnoszą do drużyny. Ich ataki (Grajoszek krzyczał do Dawida FremelaPostaw!” i uderzał z wysokich, sytuacyjnych piłek) pozwoliły przejąć inicjatywę – 8:6, 8:8, 10:9, 12:11, 15:13, choć przeciwnicy się odgryzali (12:13, 15:15). A kiedy wydawało się, że gospodarze są o krok od rozstrzygnięcia, gdyż osiągnęli przewagę 20:16, będącą kompilacją błędów PK i przypadku (piłka po obronie Mateusza Kotarskiego wysokim lobem wpadła w pole po drugiej stronie), nastąpił kolejny zryw „Inżynierów”. Dwa ścięcia Węzińskiego, jego blok w duecie z Rafałem Słuszniakiem, as Tomasza Kosteckiego i 22:23!
W następnej akcji mieli na palcach krótką Gniewomira Krupczaka – najpierw nad siatką, potem za linią boczną, gdzie pobiegł Krystian Zawadzki. Piłka jednak wpadła kotary, impet libero zaś wyrzucił go na sąsiedni sektor. 23:23, a reszta należała do Bartosza Szpyrki – „czapował” wspólnie z Kotarskim, a kontrował samodzielnie. 25:23.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Po zdobyciu pierwszej partii losy awansu AWF były już rozstrzygnięte. Trener PK, Mateusz Śrutowski dokonał kilku zmian przed rozpoczęciem następnej, natomiast Lidia Stanisz zluzowała pięciu na raz przy stanie 10:6 (na różnicę złożyły się m.in. dwa asy „Szpyry” i jeden Kotarskiego). Damian Knaga wkrótce po wejściu zaliczył punktowy serwis (12:7), a Mateusz Górka – dwa zbicia i blok (16:9). Dalej było 16:12, 18:12, 20:13, 22:14, 25:16.
W marcowych półfinałach (również systemem mecz i rewanż) Akademia zmierzy się z lepszym zespołem z pary: Uniwersytet Ekonomiczny – Uniwersytet Pedagogiczny. Będzie on znany w przyszły wtorek, o pierwszym ich spotkaniu można przeczytać TUTAJ.

Równolegle odbywało się spotkanie żeńskich reprezentacji tych samych uczelni, które było formalnością po wysokim zwycięstwie AWF w ubiegłym tygodniu, ale mimo to gospodynie wystąpiły w jeszcze silniejszym zestawieniu, z trzema zawodniczkami z zaplecza ekstraklasy (składy znajdują się pod tekstem). Mimo to część widzów na wysokiej trybunie hali przy al. Jana Pawła II wybrała ten właśnie mecz, a inna grupa siedziała na wysokości kotary i obserwowała oba jednocześnie.
Tak jak przed tygodniem, zdarzyła się jedna z incydentalnych sytuacji, kiedy po przeciwnych stronach siatki stanęły Magdalena Jaszkowska i Olga Klocek. Są o tyle nietuzinkowym duetem, że już w szóstym kolejnym klubie grają razem (teraz AZS AWF Kraków, lider III ligi), były partnerkami w reprezentacjach województwa w różnych kategoriach wiekowych, prawie wszędzie odnosiły sukcesy.
Ostatni raz w klubach byłyśmy rywalkami w piątej klasie podstawówki, kiedy Olga występowała w UKS 22, a ja w Armaturze – wspomina Magda, dziewiętnastoletnia studentka budownictwa. – Ale za to chodziłyśmy do innych szkół i rywalizowałyśmy w rozgrywkach gimnazjalnych czy licealnych. Podobnie jest teraz na uczelniach.
Po szybkim 2:0 „Wuefistki” zaczęły przygotowania do półfinałowych konfrontacji z Akademią Górniczo-Hutniczą (taki był sens zebrania dzisiaj prawie całej kadry). Zagrały wewnętrzny sparing, w którym punkty były zaliczane dopiero po dwóch zwycięskich akcjach. Set zakończył się rezultatem 25:17 dla teamu złożonego z siatkarek Ekstrimu Gorlice i Kampusu Wielickiego, z Joanną Mazurkiewicz na wystawie.
Pozostałe wyniki ćwierćfinałów AMM siatkarzy można znaleźć TUTAJ, a siatkarek – TUTAJ.
PAWEŁ FLESZAR

Akademickie mistrzostwa Małopolski siatkarzy:
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – POLITECHNIKA KRAKOWSKA 2:0 (25:23, 25:16)
Sędziowali: Krzysztof Karwowski i Andrzej Sobieraj (Kraków). Widzów: 60.
AWF: Fremel, Grajoszek, Krupczak, Szpyrka, Kącki, Kotarski oraz Waloch (l), Matwiejczyk, Masel, Stach, Knaga, Górka. Trener: Lidia Stanisz.
PK: Kostecki, Węziński, Słuszniak, Waśko, Kurzawa, Lohrengel oraz Zawadzki (l), Paszek, Duda, Olbrycht, Słoma. Trener: Mateusz Śrutowski.

AMM siatkarek:
AWF – PK 2:0 (25:13, 25:6)
Sędziowali: Anna Krzak (Andrychów) i Mateusz Kopecki (Kraków). Widzów: 40.
AWF: Mazurkiewicz, Tyrańska, Cieżyńska, Klocek, Świeży, Majkowska oraz Olipra (l), Dziekan, Włodarczyk, Bandura, Gablankowska. Trener: Tomasz Klocek.
PK: Jaszkowska, Marzec, Bodziony, Kowalska, Borczuch, Zbizek oraz Gawenda (l), Padło. Trener: Grażyna Śrutowska.

Komentowanie zablokowane.