Pucharowy rewanż za Świecie

Są już znani rywale krakowskich zespołów w Pucharze Polski – pod Wawel może przyjechać I-ligowa drużyna gwiazd. Rozpoczęty tydzień będzie „gorący” w sprawach administracyjnych – mają zostać: przyznane licencje, wylosowane miejsce na zapleczu męskiej ekstraklasy, podany skład grup II ligi i terminarze wszystkich rozgrywek.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Polski Związek Piłki Siatkowej rozlosował drabinkę Pucharu Polski mającą doprowadzić do wyłonienia przeciwników dla zespołów ekstraklasowych. Już w I rundzie, 10 października dojdzie do rewanżu za majowy turniej finałowy o awans do I ligi – AGH Galeco Wisła zmierzy się z triumfatorem ze Świecia, Budowlanymi Budlex Toruń. I paradoksalnie, „dzięki” porażce w tamtym meczu skutkującej awansem z 2. miejsca, „Biała Gwiazda” będzie gospodarzem, gdyż w na tym etapie PP jest jedno spotkanie, które urządza drużyna niżej sklasyfikowana w minionym sezonie. Jeśli uda się jej przejść torunianki, 14 listopada do Krakowa zawita najprawdopodobniej „ekstraklasowy zespół w I lidze”, czyli Chemik Police, który skompletował gwiazdorski skład, z byłymi i obecnymi reprezentantkami Polski (m.in. Izabela Żebrowska, Joanna Mirek – ta druga podobnie jak jej obecne polickie koleżanki, Katarzyna Mróz i Izabela Śliwa, jest byłą siatkarką Wisły). Chemik musi natomiast wcześniej wyeliminować w pierwszej rundzie II-ligowego Zawiszę Sulechów.

Wiślaczki rozpoczęły właśnie przygotowania do sezonu, zgrupowaniem w Międzybrodziu Bialskim. We wrześniu mają zaplanowany udział w trzech turniejach. 9-10 września w katowickich Szopienicach zmierzą się z gospodarzem zawodów – Sokołem AZS AWF, Silesią Volley I Mysłowice/Chorzów i MCKiS Jaworzno. 14-16 września wystąpią w Fakro Cup, o którym można było przeczytać TUTAJ, gdzie zaszły pewne zmiany. – Nie przyjadą Impel Wrocław i Tauron Dąbrowa Górnicza, ale za to na pewno będzie Muszynianka, prawdopodobnie BKS Bielsko-Biała, a może także reprezentacja Szwecji – opowiada współorganizujący turniej menedżer, Dariusz Grzyb. – Za kilka dni powinienem mieć gotowe zestawienie uczestników i harmonogram meczów.
Tydzień później zaplanowany jest tradycyjny turniej o „Srebrną Siatkę”, w którym pmają zagrać m.in. Wieżyca 2011 Stężyca i AZS KSZO Ostrowiec Św., który poinformował dzisiaj, że jego najnowszymi transferami są atakująca Marta Szafraniak i rozgrywająca Natalia Piekarczyk – dotąd znana pod panieńskim nazwiskiem Staniucha.

Z kolei Eliteski UEK w pierwszej rundzie Pucharu Polski zagrają na wyjeździe z drugoligową Silesią Volley II, a wobec bardzo prawdopodobnego awansu trafia na zwycięzcę konfrontacji SMS Sosnowiec – Stal Mielec. W tym drugim przypadku krakowianki będą gospodarzem, a na Rakowicką zawitają aż cztery byłe „Ekonomistki”: Magdalena Hawryła, Jowita Jaroszewicz, Barbara Kubieniec i Żaneta Baran.
Pierwszym przetarciem Elitesek będą awizowane już na naszych łamach mistrzostwa Polski klubów AZS, 28-sierpnia w hali Bronowianki w Krakowie. Poza „Ekonomiczną” zgłosiły się już nich AZS KSZO, Politechnika Gliwice, AZS AWF Warszawa, wkrótce powinien to zrobić Sokół AZS AWF Katowice. – Wczoraj zapadła decyzja, że przyjeżdżamy, być może już jutro wyślemy zgłoszenie – mówi Krzysztof Zabielny, trener Sokoła (w którym w najbliższym sezonie będą grać siatkarki dobrze znane z Wisły, o czym sportkrakowski.pl informował TUTAJ).
Jeśli przyjedzie pięć drużyn, prawdopodobnie będziemy rywalizować „każdy z każdym” – mówi działacz krakowskiego AZS, wiceprezes AZS UEK, Piotr Majewski. – Poczekamy jednak jeszcze nawet dwa tygodnie na zgłoszenia i liczę, że uczestników przybędzie.

Do Pucharu Polski mężczyzn zgłosiła się również (poniżej I ligi udział w nim jest dobrowolny) Wanda Kraków. W pierwszej rundzie ma wolny los, w drugiej – 3 października – ma zagrać w Tychach z tamtejszym TKS Nascon, a gdyby awansowała, to w trzeciej – 24 października – podjęłaby Pekpol Ostrołęka (wtedy udział w PP zainauguruje Kęczanin, meczem w Kętach z Jadarem Siedlce, a razie powodzenia – 21 listopada będzie gospodarzem konfrontacji z Cuprum Mundo Lubin).
Tyle że już w najbliższą środę (o czym pisaliśmy TUTAJ), po losowaniu, ekipa z Nowej Huty może przedzierzgnąć się w I ligowca… – Gdyby tak się stało, zastanowimy się, co zrobić z jej miejscem w pucharowej drabince – mówi sekretarz Wydziału Rozgrywek PZPS, Angelika Miś, opowiadając jednocześnie jak będzie wyglądało losowanie, w którym konkurentem Wandy jest AZS UAM Poznań: – Mamy specjalne kulki do losowań, wpisujemy do nich nazwy klubów, po jednym do każdej. Kto będzie losował kulkę? Prawdopodobnie przedstawiciel któregoś z zainteresowanych klubów.

Jutro i pojutrze ma się zebrać również komisja przyznająca licencje. Jej rozstrzygnięcia oraz wspomniane losowanie pozwolą na ostateczne ustalenie składu poszczególnych klas i grup rozgrywkowych. – Do końca tygodnia powinniśmy opublikować terminarze I i II ligi – mówi Angelika Miś.
Jak wyjaśnia, na razie wiadomo, że I liga siatkarek startuje 29 września, I liga siatkarzy – 6 października, grupy 11-zespołowe II ligi – 29 września, a 10-zespołowe – 13 października.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.