Śląski trop wiślaczek

Klaudia Janota podpisała dzisiaj kontrakt z Sokołem AZS AWF Katowice. Inna była siatkarka „Białej Gwiazdy”, Gabriela Ponikowska trafiła do występującego również w grupie II drugiej ligi – AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Z kolei przy Reymonta chce zameldować się Dominika Nowakowska.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Klaudia – podchodząc żartobliwie do tematu – była jedną z najbardziej „rozrywanych” panien na tegorocznym drugoligowym rynku transferowym. Miała propozycje z siedmiu klubów z tego poziomu rozgrywek, plus zaproszenie na testy do pierwszoligowca. Dzisiaj związała się roczną umową z wspomnianym Sokołem, z czego obie strony były bardzo zadowolone. – Cieszę się, bo szykuje się ciekawa drużyna; poznałam sporo dziewczyn z niej i wydaje się, że atmosfera będzie bardzo dobra – mówi Janota.
Przez pięć lat występowała w Wiśle Kraków, była współautorką wielu klubowych sukcesów w kategoriach młodzieżowych (jej sylwetkę można znaleźć TUTAJ), w ostatnim sezonie jej zespół wywalczył awans do II ligi. Jest wychowanką MOSiR Bukowno, z którego była wypożyczana do „Białej Gwiazdy”.

W Sokole jej koleżankami będą cztery zawodniczki pozostałe z ubiegłorocznego składu: środkowa Aleksandra Hernik, rozgrywająca Fatima Piasta i skrzydłowe, Karolina Pawłowska i Dominika Zajkowska. Dołączą natomiast Beata Gałek, która ostatnio była libero w I-ligowej Silesii Volley, środkowe Martyna Kołodziej (Silesia Volley II) i Martyna Zyśk (Nike Ostrołęka), rozgrywająca Gabriela Rymel (Częstochowianka), skrzydłowe Barbara Otlik (UKS Krzanowice) i Wiktoria Staszak-Staszków. Wiktoria jest znaną siatkarką plażową, miała dwa lata przerwy od występów w hali, ale kiedyś występowała w Politechnice Częstochowa (I liga), a wcześniej w Chemiku Police.
Trochę przypadek sprawił, że dojdzie do nas; zaczyna kolejny etap studiów akurat na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pracuję. Ale to dobry przypadek – uśmiecha się trener katowiczanek, Krzysztof Zabielny. – Stworzyliśmy skład na miarę możliwości finansowych, ale jednocześnie perspektywiczny, pełen zdolnych dziewczyn. Chcemy bić się w czołówce; nie wiem, które miejsce zajmiemy, lecz na pewno nie położymy się przed nikim.

Jednym z groźnych rywali Sokoła będzie zapewne Politechnika Gliwice. Ma tam trafić m.in.  reprezentantka kraju „na piasku”, Renata Bekier (ostatnio Silesia Volley II), a także wspomniana Gabriela Ponikowska – wychowanka Grunwaldu Chełmek. Mając 13 lat, w 2006 r., została wytransferowana do Wisły (i to poprzez wykup karty, za 3 tysiące zł), a już wiosną 2007 była pierwszą rezerwową w zespole zdobywającym srebrny medal mistrzostw Polski kadetek. W kolejnym sezonie notowała udane mecze w II lidze, jednak jej późniejszy rozwój przyhamowała przewlekła kontuzja. Wreszcie w 2009 r. przeszła do grup młodzieżowych BKS Bielsko-Biała, który ułatwił jej operację barku. Gabriela po roku z powodzeniem wróciła na parkiet, w minionym sezonie wraz z bielskim zespołem zajęła szóste miejsce w mistrzostwach kraju juniorek. Jest absolwentką tamtejszego SMS Edu-Sport.

Z kolei Dominika Nowakowska, o której sportkrakowski.pl pisał TUTAJ, jest zdecydowana na przejście do AGH Galeco Wisły. – Chcę grać i mieszkać w Krakowie – deklaruje 20-letnia środkowa. – Wcześniej było kilka wątpliwości, które udało się rozwiać dzięki rozmowie z działaczami klubu. Dotyczyła ona także spraw życiowych, m.in. zdecydowałam, że podejmę studia na Akademii Górniczo-Hutniczej i raczej będę mieszkać w akademiku.
PAWEŁ FLESZAR

Skomentuj