„Śliwka” wpadła do Wisły

Krakowski beniaminek I ligi siatkarek pozyskał dwunastą zawodniczkę, byłą reprezentantkę Polski juniorek, skrzydłową Ewę Śliwińską z warszawskiej Sparty. W klubie – czy raczej: obok niego – zaszły też duże zmiany strukturalne.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Kiedy zadzwoniliśmy do Śliwińskiej 14 czerwca, rozmawiała chętnie, ale wolała nie wypowiadać się o transferze oficjalnie. Trwały wówczas negocjacje krakowian ze stołeczną Spartą, z którą wiązała ją jeszcze połowa czteroletniego kontraktu.
– Mogę już potwierdzić, że jestem zawodniczką Wisły – wyjawia dzisiaj 19-letnia rodowita warszawianka, wychowanka tamtejszego MKS MDK, która do Sparty przeszła w wieku 12 lat.

Ewa mierzy 180 cm, zaliczyła bardzo udany sezon I-ligowy 2010/11. Klamrą spięły go występy w reprezentacji kraju juniorek: latem 2010 była „szóstkową” zawodniczką, rok później – zazwyczaj jedną z pierwszych wchodzących, m.in. na mistrzostwach świata w Peru, gdzie Polska zajęła 9. miejsce. – Zaczynały się już wtedy kłopoty z kolanem, o których nie wiedziałam, grało mi się przeciętnie; nie był to mój najbardziej udany turniej… – zawiesza głos „Śliwka”.

Nieporównanie gorsze przeżycie czekało ją na początku października 2011; już w 2. kolejce I-ligowej zerwała więzadła krzyżowe w kolanie, w grudniu przeszła operację, a resztę sezonu wypełniła jej rehabilitacja. – Stawiam się na nogi – mówiła obrazowo trzy tygodnie temu. – Na siłowni odbudowuję mięśnie. W maju zaczęłam ćwiczyć z zespołem, skakałam, biegałam, chętnie pochodziłabym sobie na treningi dalej, ale skończyły się 31. – opowiadała z humorem.
Jest świeżo po maturze, chciałaby studiować fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego. – Czy to wpływ ostatnich zdarzeń? Nie, raczej nie. Przyznam, że długo nie miałam konkretnego pomysłu na studia, a ten kierunek wydaje mi się ciekawy i jednocześnie związany ze sportem – zwierza się.

Śliwińska będzie piątą zawodniczką, która dołączy do składu „Białej Gwiazdy” po awansie. Z niektórymi klub dogadał się bardzo wcześnie (o czym sportkrakowski.pl pisał TUTAJ), z innymi w ciągu następnych tygodni (o czym można było przeczytać TUTAJ i TUTAJ). Na przełomie maja i czerwca ustalono też nowe warunki finansowe z siatkarkami pozostającymi z ubiegłosezonowego składu.
Podpisywanie kontraktów zaczęło się jednak około połowy czerwca, gdyż po raz pierwszy nie zawierało ich Towarzystwo Sportowe Wisła, ale stowarzyszenie powołane przez dotychczasowe władze sekcji siatkówki, a więc i przedstawicieli głównych sponsorów, m.in. Tomasza Piotrowskiego, szefa marketingu Galeco i Szymona Łątkę-Holiata, dyrektora regionu południowego Nestle Waters Polska. Po założeniu stowarzyszenia sporo czasu zajmuje wypełnienie procedury jego rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Mecenasem zespołu, poza dwoma wymienionymi firmami, będzie jak dotąd także Akademia Górniczo-Hutnicza, którą reprezentuje obecnie w pracach nad sprawami siatkówki Arkadiusz Jesionek, kierownik administracji Studium WFiS uczelni.

Równolegle od ponad miesiąca toczą się rozmowy przedstawicieli sponsorów z TS Wisła o nowych zasadach współdziałania – między klubem i wspomnianym wyżej stowarzyszeniem. Kiedy w miniony czwartek pytaliśmy o nie Dariusza Zastawnego, członka zarządu TS Wisła, nie chciał tego szerzej komentować, stwierdził tylko, że do ostatecznego porozumienia jeszcze nie doszło. Dodał jednocześnie, że termin 30 czerwca – kiedy upływał czas składania wniosków licencyjnych – nie jest obligujący w tym sensie, że wniosek może złożyć TS Wisła, co nie przeszkodzi w niczym późniejszemu ewentualnemu porozumieniu między oboma podmiotami.
Generalnie, przedsięwzięcie – zarówno tworzenie stowarzyszenia, jak jego porozumienia z Wisłą – jest skomplikowane, m.in. pod względem formalnym, i uczestniczące w nim osoby nie chcą się wypowiadać publicznie. Odsyłają na konferencję prasową, która ma zostać zwołana po rozstrzygnięciu wszystkich kwestii.
PAWEŁ FLESZAR

Skład zespołu na nowy sezon (w nawiasach ostatnie kluby zawodniczek przychodzących):
rozgrywające: Iwona Kuskowska (Armatura Eliteski UE Kraków), Adrianna Szady.
libero: Aleksandra Guzikiewicz, Karolina Tokarczyk.
środkowe: Dominika Nowakowska (AZS KSZO Ostrowiec Św.), Magdalena Pytel, Karolina Surma.
skrzydłowe: Sandra Biernatek, Magda Jagodzińska, Miroslava Kijakova (Jadar Politechnika Radom), Ewa Śliwińska (Sparta Warszawa), Magda Żochowska (Armatura Eliteski UEK).
Trener: Marcin Wojtowicz.

Skomentuj