Światła stadionów

Jeśli lubicie amerykańskie filmy o sporcie, to nie ma po co was przekonywać – ten jest jednym z najlepszych. Do tego stopnia, że może przypaść do gustu nawet widzom, którzy nie przepadają za tym rodzajem produktów Hollywood.
Prowincjonalne, rozprażone słońcem miasteczko w Teksasie ze stadionem liczącym więcej miejsc, niż żyje tutaj ludzi. I drużyna futbolowa liceum Permian High, której zawodnicy muszą zmierzyć się z powszechnym uwielbieniem i presją wyniku przerastającymi ich 17-letnią wytrzymałość.

Lokalni notable i biznesmeni pouczający trenera, kogo ma wystawić w obronie i jaki wariant taktyczny ataku zastosować w konfrontacji z najgroźniejszym rywalem. Mama odpytująca z zagrywek quarterbacka podczas śniadania. Ojciec opieprzający publicznie skrzydłowego za wypuszczenie piłki. Tablice przed domami, informujące, który z członków drużyny w nim mieszka. A gdy przychodzi piątkowy mecz – miasteczko przenosi się na stadion i zamykana jest nawet apteka…


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Od tradycyjnych sportowych fabuł tę różni jednak wyczuwalna, cicha desperacja. Świadomość bohaterów, że nawet zwycięstwo w mistrzostwach stanowych będzie jedynym niezwykłym zdarzeniem, jakie ich w życiu spotkało i tematem do wspomnień snutych wśród jałowej egzystencji, przerywanej tylko meczami następców.
„A teraz przyjmuję, że do tej pory nauczyłeś się już, że świat nie jest fair i czasami dostaje nam się najgorsza część. Nic ponadto” – mówi trener do jednego z podopiecznych. I pewnie jest to prawda uniwersalna, ale takie filmy jak „Światła stadionów” pozwalają o niej zapomnieć choć na dwie godziny.

Bo poważna kontuzja najlepszego zawodnika „Panter”, odniesiona w pierwszym meczu sezonu, to dopiero początek tej poruszającej, opartej na faktach, opowieści. Bezpośrednim źródłem scenariusza była natomiast książka laureata nagrody Pulitzera, H. G. Bissingera – „Friday Night Lights: A Town, a Team and a Dream”, której „Sports Illustrated” przyznał tytuł najlepszej książki o tematyce futbolowej wszech czasów. PF

ŚWIATŁA STADIONÓW. Tytuł oryginału: Friday Night Lights. Produkcja: USA. Reżyseria: Peter Berg. Scenariusz: Peter Berg, David Aaron Cohen. Muzyka: Brian Reitzell, Explosions in the Sky, David Torn. Obsada: Billy Bob Thornton, Lucas Black, Garrett Hedlund, Derek Luke, Jay Hernandez, Tim McGraw, Lee Thompson Young, Connie Britton.

* Stopka na podstawie: filmweb.pl

Skomentuj