Szarpanina bez rytmu

Sensacyjnej porażki z drugoligowcem doznały siatkarki Elitesek UEK pierwszego dnia mistrzostw Polski AZS. Krakowska ekipa testuje na tym turnieju białoruską atakującą, z kolei w Murowanej Goślinie niebawem ma pojawić się środkowa z USA.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

– Rozczarowanie zmieszane z szokiem – odpowiedział trener Elitesek, Jacek Skrok pytany o odczucia po konfrontacji z LSW Warszawa, przegranej przez jego podopieczne 0:3 (wszystkie wyniki i składy znajdują się na dole strony). Pierwszy set był jeszcze stosunkowo wyrównany; stołeczny zespół stale przeważał 2-3 punktami – świetnie radziła sobie z blokiem rywalek leworęczna, doświadczona Marta Staszewska – ale po serwisach Agaty Skiby krakowianki objęły prowadzenie 20:19. Szybko jednak zrobiło się 20:21, 22:23, 23:24. Skiba, najregularniejsza dzisiaj wśród gospodyń w ataku, obroniła dwa setbole, po asie Katarzyny Wawrzyniak wyszły nawet na 26:25, lecz zbicie Magdaleny Tekiel, czapa jej koleżanek i as Marty Grzanki odwróciły losy definitywnie (26:28). – Fatalnie spisywaliśmy się w kontrach, nie skończyliśmy żadnej z bodaj sześciu, co zadecydowało o wyniku tej partii – analizował już chłodniej szkoleniowiec UEK.

Kiedy w drugiej odsłonie przy stanie 12:14 wziął czas i podniesionym głosem udzielał zawodniczkom reprymendy, nie przypuszczał, że to dopiero początek fatalnej passy. Świetnie blokujące warszawianki zaświeciły na tablicy wyników 12:18, potem 16:20 i 18:22, a od 20:22 punkty zdobywała już tylko Emilia Sekutowska. Trzeci set to bezwzględna dominacja zespołu Lingwistycznej Szkoły Wyższej, występującego w grupie III drugiej ligi (5:1, 7:3, 11:4, 14:6, 18:7, 23:8, 23:11, 25:12), któremu połowę urobku dostarczały same „Ekonomistki”, wieloma, nierzadko banalnymi, błędami. – To niewytłumaczalne; szarpanina bez rytmu, zagrywki, bloku – kręcił głową Skrok. W jego drużynie zabrakło Ewy Matyjaszek-Mateli (uraz kciuka), natomiast w drugiej partii weszła testowana prawoskrzydłowa, Anastazja Bogdanenak. Ma 25 lat i 184 centymetry, grała dotąd w Niemenie Grodno, a w hali przy Rakowickiej po raz pierwszy pojawiła się na poniedziałkowym treningu. – Wypadła na nim całkiem nieźle, atakowała mocno i dynamicznie, ale musimy jej się jeszcze przyjrzeć – wyjaśnia szkoleniowiec.
Z kolei skład KS Murowana Goślina wzmocni być może środkowa znana z ubiegłosezonowych występów w Piaście Szczecin – 25-letnia Danielle Hepburn. W tym tygodniu oczekiwany jest przylot Amerykanki do Polski. Mierząca 188 cm Danielle wcześniej występowała m.in. w Terville Florange Olympic Club, z którym awansowała do francuskiej PRO A, a także w Clemson University.

Wracając do mistrzostw Polski, odbywających się w hali Politechniki Kraków przy ul. Kamiennej, w innym spotkaniu grupy A, do której należą Eliteski, Politechnika Częstochowa pokonała LSW 3:1. Najwięcej walki było w inauguracyjnej odsłonie, kiedy zespół ze stolicy z 19:24 wyrównał na 24:24, jednak końcówka należała do PCz (30:32). Jutro o godz. 9 „Ekonomiczna” zmierzy się właśnie z częstochowiankami i nie może sobie pozwolić na stratę nawet seta, bo to wyrzuciłoby ją poza półfinały (LSW zapewniła sobie udział w tej fazie). Politechnika miała natomiast wolne popołudnie i wypełniła je sparingiem przy Reymonta z AGH Galeco Wisłą, ulegając jej 0:4.

Z grupy B do półfinałów zakwalifikował się już Sokół Katowice – w południe pokonał, 3:0, Politechnikę Śląską Gliwice (notabene, PŚG z kolei sparowała z Wisłą w poniedziałek, przegrywając też 0:4). W pierwszej partii katowiczanki prowadziły dosyć pewnie, na ogół różnicą kilku „oczek”; w drugiej prowadzenie w końcówce dały im dopiero dwie pomyłki gliwiczanek i as Fatimy Piasty (21:19). Partię skończyła zbiciem (25:21) Klaudia Janota. Skrzydłowa znana z pięcioletnich występów w barwach „Białej Gwiazdy” była dzisiaj bardzo stabilna w przyjęciu (choć przeciwniczki najczęściej serwowały właśnie na nią), najwydatniej tez wspierała w ataku Karolinę Pawłowską.
Trzecia odsłona zaczęła się od 8:0 (podania Piasty) i 14:5 dla Sokoła – przewaga nie spadła już poniżej 3 punktów (najbardziej zniwelowała ją wejściami z lewej flanki Magdalena Kluza), a skończyła 25:21.
W ostatnim dzisiejszym meczu katowiczanki ładnie chwilami walczyły z pierwszoligowym AZS KSZO, zdobyły seta (trzeciego, 25:18), który zagwarantował im udział w półfinale, ale na ich radości cieniem położyła się kontuzja kolana Janoty, która wylądowała niefortunnie po skoku na skrzydle. Badania wykażą jaki to uraz, ale Klaudia jest już trzecią wyłączoną w tej chwili zawodniczką Sokoła, po pierwszej środkowej, Aleksandrze Hernik (bark, dzisiaj weszła na parkiet tylko na moment) i rezerwowej wystawiającej, Gabrieli Rymel (kolano).
Pech dotknął dzisiaj również rozgrywającą Politechniki Śląskiej, Michalinę Kwasowską, która skręciła staw skokowy.
(relację z 2. dnia mistrzostw można znaleźć TUTAJ, a z trzeciego TUTAJ)
PAWEŁ FLESZAR

Grupa A
ELITESKI UE Kraków – LSW Warszawa 0:3 (26:28, 20:25, 12:25)
Sędziowali: Mariusz Ferenczak (Kraków) i Piotr Kasprzyk (Libiąż).
ELITESKI: Warzyniak, Wąsowska (Walawender), Fedorów, Sadowska, Skiba, Król oraz Sroga (l), Cabańska, Bogdanionak, Połeć. Trener: Jacek Skrok.
LSW: Grzanka, Tekiel, Gancarczyk, Sekutowska, Staszewska, Furdal oraz Różanka (l), Woźniak, Tokarska. Trener: Agata Szustowicz.

POLITECHNIKA Częstochowa – LSW Warszawa 3:1 (32:30, 22:25, 25:17, 25:22)

Grupa B
SOKÓŁ AZS AWF Katowice – POLITECHNIKA ŚLĄSKA Gliwice 3:0 (25:21, 25:22, 25:21)
Sędziowali: Andrzej Sobieraj i Zbigniew Rybicki (Kraków).
SOKÓŁ: Piasta, Stojek, Zyśk, Pawłowska, Janota, Kołodziej oraz Gałek (l), Staszak-Staszków, Otlik, Zajkowska. Trener: Krzysztof Zabielny.
POLITECHNIKA: Kwasowska, Dereń, Pastuszko, Nowicka, Bekier, Motyk oraz Anton (l), Wrzeszcz, Kluza, Ponikowska, Gnyś. Trener: Wojciech Czapla.

AZS KSZO Ostrowiec Św. – SOKÓŁ AZS AWF 3:1 (25:18, 25:19, 18:25, 25:15)
Sędziowali: Kasprzyk i Ferenczak.
KSZO: Piekarczyk, Starzyk-Bonach, Buławczyk, Brojek, Dydak, Kosiorowska oraz Sojka (l), Stefańska, Szafraniak, Mazur, Ślęzak, Świerszcz. Trener: Dariusz Parkitny.
SOKÓŁ: j.w. plus Hernik.

Program meczów środowych, 29.8 (hala PK przy ul. Kamiennej 17)
g. 9: Eliteski – Politechnika Cz. (gr. A), g. 11: AZS KSZO – Politechnika Śląska (gr. B); g. 15: półfinał A1 – B2, g. 17: półfinał A2 – B1.

Komentowanie zablokowane.