Terminarzowa obsuwa MZPS

Dzisiaj rozpoczynają się rozgrywki III lig siatkarskich w Małopolsce, które już na wstępie spotkały się z różnorakimi perturbacjami.

Terminarze wszystkich rozgrywek wojewódzkich, seniorskich i młodzieżowych, ukazały się na stronie internetowej Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej w ostatni poniedziałek, 28 września. Pierwszą kolejkę III lig kobiet i mężczyzn oraz kadetów przewidziano w nich za pięć dni (3.10), a juniorek – za 6 dni (4.10). Daty rozpoczęcia III lig (3.10) zostały podane w komunikacie MZPS z 21 sierpnia, w przypadku juniorek i kadetów były to daty nawet wcześniejsze (odpowiednio 20.9 i 27.9). Do 28.9 nie ukazał się publicznie żaden komunikat zmieniający, bądź potwierdzający te daty.
W poniedziałek wczesnym popołudniem zwróciliśmy się do MZPS z pisemnym pytaniem o powody takiego opóźnienia, jednak do momentu publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi na poniższy mail. Nawet grzecznościowej, w stylu: „Jesteśmy obecnie zbyt zajęci, odpowiemy w terminie X.Y/w terminie późniejszym”.
Ujemnym efektem tego, poza brakiem wyjaśnień, jest również brak informacji na temat osoby (albo organu wojewódzkiego związku), biorącej za tę sytuację odpowiedzialność, czy też zajmującej się tą sprawą. W każdym razie pod komunikatem z 21.8 o rozpoczęciu zgłoszeń widnieje podpis wiceprezesa MZPS, Dariusza Pomykalskiego.

mail

Sprawa jest tak oczywista, że właściwie nie należałoby jej uzasadniać. Nie ma co pisać, że każdy ma do zaplanowania jakiś aspekt rozgrywek, np. wstępne rezerwacje hali, transport, itd. Przede wszystkim ludzie, inwestujący czas, energię i pieniądze, mają prawo wiedzieć z wyprzedzeniem. Wiadomo, że nie może to być tak wcześnie jak w przypadku lig centralnych (nawet 1,5-2 miesiące przed startem), ale też należałoby zachować jakiś minimalny odstęp. A tym minimum nie jest na pewno 5 dni.
Jasne, że własne problemy małych klubów uczestniczących w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach wojewódzkich nie pozwalają na zbyt wczesne i zbyt sztywne nałożenie na nich ram, dotyczących zgłoszeń czy terminarza. Ale takie problemy są w wielu województwach, a jeśli mówimy o Małopolsce – także w innych dyscyplinach. I inne lokalne związki nie opóźniają z tego powodu aż tak bardzo terminarzy. Stosunkowo późno stało się to na Podkarpaciu, ale jak dowiedzieliśmy się w dwóch klubach tamtejszej III ligi siatkarzy, startującej 3.10 – terminarze były dostępne w ubiegłym tygodniu. W innych województwach wyprzedzenie było większe. Nie ma sensu snuć porównań z województwami ze szczątkowymi ligami, gdzie w niektórych kategoriach występuje zaledwie kilka drużyn, nabór do rozgrywek jeszcze trwa, a na rozpoczęcie trzeba będzie zresztą jeszcze długo poczekać.
Taka sytuacja w rozgrywkach seniorskich panuje również w małopolskiej piłce ręcznej. Natomiast w Krakowskim Okręgowym Związku Koszykówki terminarz III ligi mężczyzn startującej 27 września opublikowano 4 września. Po czterech dniach został jeszcze zmieniony w związku z wycofaniem się rezerw Wisły Kraków – 8.9 opublikowano nowy, ze startem 11 października.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

W tym roku przeprowadzono reorganizację siatkarskich rozgrywek seniorskich w Małopolsce, likwidując IV ligę, a każdą III ligę – żeńską i męską – dzieląc na dwie grupy. Nie była ona raczej zaplanowana, skoro jeszcze lista zgłoszeń publikowana na stronie MZPS dzieliła drużyny na III i IV ligę. Owa reorganizacja zapewne wpłynęła na poślizg z publikacją terminarza i jest jakimś wytłumaczeniem. Pozostaje pytanie, czy musiała spowodować aż takie opóźnienie. Tak czy owak, zabezpieczeniem przed podobnymi kłopotami byłoby wcześniejsze przeprowadzenie procesu zgłoszeń. W Małopolsce miały one trwać od 21.8 do 4.9, a potem przedłużono je do 11.9.
Tymczasem w innych związkach wojewódzkich, mających również dużą ilość drużyn do ogarnięcia, działo się to wcześniej, czasem znacznie: śląski (12-31.7), dolnośląski (4.8-17.8, a młodziczki do 4.9), mazowiecki (27.7-16.8). Nikt nie musi kopiować niewolniczo niczyich rozwiązań, są zresztą okręgi mające swoje specyficzne obyczaje, przede wszystkim wielkopolski, który zamknął zgłoszenia 26 czerwca, a pod koniec lipca opublikował terminarze. Ale w Małopolsce trochę wcześniejsze uruchomienie i zamknięcie zgłoszeń mogłoby dać choć tygodniowy końcowy „zysk” przy opublikowaniu terminarza. I sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej.

Na dodatek w tym roku nie została zorganizowana kursokonferencja trenerska, która pozwoliłaby na szersze konsultacje z klubami. A u niektórych kontrowersje wzbudził sposób podziału lig na grupy terytorialne, co byłoby do uniknięcia po takim spotkaniu.
Siłą rzeczy, dopiero po momencie publikacji terminarzy mogły ukazać się obsady sędziowskie meczów I kolejki (doszło do tego we wtorek).
Regulamin rozgrywek, o który pytaliśmy w mailu, został opublikowany dzisiaj po południu, w dzień pierwszego meczu, choć figuruje w nim data akceptacji przez zarząd MZPS – 7 września.
W trakcie tego tygodnia kluby III ligi przełożyły 10 z zaplanowanych 20 spotkań (o tylu się dowiedzieliśmy, nie liczymy „kosmetycznych” przeniesień, na 2 lub 4 października). W grupie B III ligi siatkarzy nie odbędzie się żaden z pięciu meczów.
A na wszystko razem nałożyła się jeszcze złośliwość rzeczy martwych – problemy z serwerem elektronicznego Ogólnopolskiego Systemu Ewidencji Klubów i Zawodników. W piątek po południu MZPS opublikował komunikat, że 3-4.10 można zagrać mecz nie posiadając formularza F02, który generuje się w tymże systemie, wystarczą badania lekarskie.

Pytania nr 3. i 4. z przytoczonego maila zadaliśmy, gdyż MZPS informował, że przedłużony termin zgłoszeń 11 września jest ostateczny, nieprzekraczalny. A na stronie Związku na facebooku’u ukazał się nawet ultymatywny w tonie komunikat, iż kluby, które nie dotrzymają tego terminu nie zostaną uwzględnione w terminarzu. Tymczasem po publikacji z terminarzy znalazł się ich szereg drużyn, które nie figurowały na liście zgłoszeń w pliku „pdf”, widniejącej w ostatni poniedziałek na stronie MZPS z datą aktualizacji 15 września, g. 8.30.
Później jednak zauważyliśmy, że lista zapisana w drugim z plików, w formacie „doc”, różni się nieco treścią – ma datę aktualizacji 15 września, g. 18.30, jest w niej dodatkowo osiem drużyn Wisły Kraków (po 2 w 4 kategoriach) i Grunwald Chełmek (III liga siatkarzy). Przyjmijmy więc, że 15.9 zostały zaksięgowane przelewy wykonane 11.9, a osoba aktualizująca listę zapomniała zrobić to w obu plikach. W ostatnich kilku dniach został zresztą uzupełniony plik „pdf”. Jeśli kogoś natomiast ciekawi, jak wyglądała sekwencja ostatnich trzech aktualizacji, można ją prześledzić tutaj: Zgłoszenia 14.9, g. 14.30Zgłoszenia 15.9, g. 8.30Zgłoszenia 15.9, g. 18.30.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia – z 12 zespołów figurujących na liście z najpóźniejszą datą zgłoszenia, 14 września, większość jest związanych bądź z wiceprezesem Pomykalskim (pracuje od tego roku w Wiśle), bądź z przewodniczącym Wydziału Rozgrywek MZPS, Tomaszem Piechotą. Powinni mieć świadomość, że korzystniejszy wpływ na percepcję takich komunikatów, jak wspomniany nieco wcześniej, miałyby zgłoszenia ich drużyn na początku, a nie na samym końcu…
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.