Wojownik

Określenia „walka o życie”, „walka o dom”, „walka o rodzinę”, rzadko są tak dosłowne i metaforyczne zarazem, jak w tytułowym filmie. A licealny nauczyciel fizyki, który wychodzi na ring, żeby spłacić kredyt, który za chwilę go pożre – jest trochę nieprawdopodobny, ale i bardzo realny.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Do tego jego brat, dwudziestoparoletni weteran wojenny, skrywający jakiś wstydliwy sekret. Ale jeszcze większa tajemnicą są osnute wzajemne relacje obu braci i ich stosunek do ojca, niegdyś trenera obydwu. Co on im musiał zrobić, że go tak nienawidzą? I siebie nawzajem. – Jedyne co mnie łączy z bratem to fakt, że nie jesteś już nam potrzebny – mówi były żołnierz do ojca.
W postać tego ostatniego wcielił się Nick Nolte. Tak dobrze, że otrzymał nominację do Oscara za drugoplanową rolę męską; wprawdzie bez wdzięku z „Podwójnego blefu”, ale podobnie jak wtedy przypomina się autoironiczny komentarz Roberta Mitchuma: „Gram zaniedbanego alkoholika, więc mogę wychodzić na plan bez charakteryzacji”.

Bohaterowie walczą w konkurencji MMA – Mixed Martial Arts -tak brutalnie, że dosyć kuriozalnie brzmi tutaj formułka sędziowska powtarzana przed rozpoczęciem: „oczekuję czystej walki”
Część fabuły – bo w innej częsci film jest dramatem obyczajowym – kojarzy się z kultowym już „Krwawym sportem” (z Jean’em Claude Van Damme, który pojechał do Hongkongu na kumite – inne reminiscencje z tamtego filmu można znaleźć TUTAJ). W „Wojowniku” zawodnicy zjeżdżają na turniej, organizowany przez bogacza, który wyłożył pięć milionów dolarów na nagrodę dla zwycięzcy. Tyle że ten milioner dorobił się na Wall Street, a zawody są rozgrywane w Atlantic City – „wschodnim Las Vegas” Stanów Zjednoczonych.
A ładne zdjęcia miasta i oceanu fajnie kontrastują z nie mniej udanymi scenami pojedynków, z ich dziką dynamiką.

Stały poziom trzyma Mark Isham, autor muzyki, choć rosyjski zawodnik – nieposkromiony faworyt – wychodzący na ring do wtóru „Koni narowistych” Włodzimierza Wysockiego świadczy o tym, że coś się komuś w tym Hollywood pochrzaniło z symbolami. A czy scenarzysta dobrze rozwiązał zakończenie – oceńcie sami. Sytuacja nie była łatwa. PF

WOJOWNIK. Tytuł oryginału: Warrior. Produkcja: USA. Rok: 2011. Reżyseria: Gavin O’Connor. Scenariusz: Gavin O’Connor, Anthony Tambakis, Cliff Dorfman. Muzyka: Mark Isham. Zdjęcia: Masanobu Takayanagi. Obsada: Joel Edgerton, Tom Hardy, Nick Nolte, Jennifer Morrison, Frank Grillo, Kevin Dunn, Maximiliano Hernandez.
* stopka na podstawie filmweb.pl

Skomentuj