Zapasowy kręgosłup „Słonia”

Bardzo wysoką skuteczność mają krakowskie pary siatkarzy plażowych: z siedmiu, które znalazły się w półfinałach aż sześć awansowało do finałów w Gdyni.
Z tego największą niespodziankę (także dla siebie) sprawili Andrzej Matwiejczyk i Patryk Waloch, którzy przedostali się z turnieju wojewódzkiego na najniższym możliwym miejscu – siódmym.
– Pomyślałbyś, że pojedziemy na finały?
– No coś ty, liczyliśmy przecież tylko, że awansujemy do półfinałów!
– No właśnie, chcieliśmy sobie tylko pograć!
Najwaleczniejsi z walecznych przerzucali się, rozemocjonowani, takimi kwestiami po meczu, który dał im promocję (wszystkie wyniki znajdują się pod tekstem).


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Zawód z akademickich mistrzostw Małopolski zrekompensowali sobie natomiast Krzysztof Wiśniewski i Tomasz Dudek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Może piąta lokata obiektywnie nie byłaby taka zła, gdyby nie ogromna praca jaką wykonują wiosną. Dzisiaj na obiektach krakowskiej AWF zebrali już owoce niemal codziennych treningów, pokazali sporo dobrej plażówki, a w komplecie trzech zwycięstw herbowym jest dwusetowe z Piotrem Adamskim i Jakubem Czubińskim z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Wysoki poziom prezentują Bartosze z AGH, Księżarek i Luks, ale mają to wpisane w miano faworytów turnieju. Jedyną straconą przez nich partię trudno traktować inaczej niż wpadkę, skoro następną wygrali 15:6.
Z większymi trudnościami, ale również dzięki dwóm zwycięstwom swój cel osiągnęli ich koledzy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Mateusz Kowalski i Adam Smolarczyk. A kiedy wydawało się, że zwiedzą prawą stronę drabinki, bo w tie-breaku ulegali kilkoma punktami „Wuefistom” z Białej Podlaskiej – Kowalski dwoił się i troił. Z 4:7 doszli na 7:8 i 9:9, potem na 13:11, on też zaatakował po skosie na 15:13.

Największą amplitudę temperatur przeżywali Paweł Cul i Julian Mituniewicz z UJ. Najpierw czekali na swój pierwszy występ długo jak nikt, do południa, a kiedy wreszcie go zaczęli i przepchnęli pierwszą odsłonę – 16:14 – zerwała się ulewa i turniej został przerwany. Po powrocie i krótkiej „dogrzewce” ulegli duetowi Ernest PlizgaPaweł Rusin w drugiej części, a potem w tie-breaku, 18:20. Żałowali dwóch niewykorzystanych meczboli, ale komplementowali też klasę przeciwników.
Gdy dotarli wreszcie do konfrontacji decydującej o awansie po prawej stronie drabinki, wydawało się, że Maciej Szymczyk i Przemysław Majewski zagłuszą ich marzenia o wyjeździe do Gdyni. Wszak w pierwszej partii triumfowali 21:15, udane zagrania podkreślając przeraźliwymi wrzaskami. A potem nagle Paweł i Julek wyłączyli im głos, jak za przekręceniem gałki w odtwarzaczu. 5:4, 10:5, 11:8, 18:8, 21:9 i dalej 10:1, 15:3, a słychać było tylko dopingująco-żartobliwe pokrzykiwania UJ-towskiej ekipy: „Brawo za sypkę! Do siateczki! Co gość ma dyszel! To jest to! No i Julek – górą nad blokiem!”.

Siedem krakowskich par nie mogło awansować do finału; z rozpiski wynikało, że dwie musza się wyeliminować. Adamski i Czubiński oraz Paweł Ciuła i Mateusz Łabuz z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrobili to niejako dubeltowo, bo spotkali się w pierwszej rundzie po lewej stronie i w trzeciej rundzie po prawej.
Adamski od ponad dwóch miesięcy boryka się z dolegliwościami kręgosłupa, nie miał czasu ich wyleczyć, bo ciągle bierze udział w jakichś ważnych rozgrywkach (przede wszystkim z Hutnikiem Kraków awansował do I ligi). Dzisiaj jednak popularny „Słoniu” zachowywał się, jakby założył zapasowy kręgosłup; na początku ze dwa razy kontrolnie złapał się za plecy, ale potem zapomniał i o tym.
– Znieczuliłem i faktycznie prawie nie boli – zwierzał się.
– Doustnie czy zewnętrznie?
– Nie wnikajmy, ważne, że działa – nie reagował na prowokacje.
Planował, że osiągnie cel trzema wyjściami na plac. Musiał pojawić się na nim po raz czwarty, lecz zwijał się starając nadążyć za kolegą. – Brawo Kuba! Mega ważny punkt! – prowadził wojnę psychologiczną z rywalami: wszak ów punkt był na 14:13 w pierwszym secie. Potem prowadzili w nim 20:17, a przy 20:19 Piotrek zamknął sprawę nad siatką. W drugiej partii Paweł i Mateusz doganiali ich z 7:10 na 11:11 i z 12:15 na 15:15. Przy 18:18 „Słoniu” ściął jednak po skosie, w następnej kontrze wybił po bloku, a Kuba rozwiał wątpliwości uderzeniem z drugiej piłki. 21:18.
W środę od g. 9, na boiskach AWF, zaczną się konfrontacje w czołowej ósemce, decydujące o podziale miejsc w Strefie C.
PAWEŁ FLESZAR

Galerię z turnieju można obejrzeć TUTAJ, a relacja z rozgrywek siatkarek znajduje się TUTAJ.

Ciekawsze wyniki w kolejności rozgrywania rund
I runda po lewej stronie drabinki: Andrzej Matwiejczyk, Patryk Waloch (Akademia Wychowania Fizycznego Kraków) – Mateusz Jędrych, Karol Duda (Politechnika Świętokrzyska Kielce) 15:12, 15:6; Krzysztof Wiśniewski, Tomasz Dudek (Uniwersytet Jagielloński) – Adrian Goljanek, Mateusz Zabielski (Politechnika Lubelska) 15:11, 15:13; Piotr Adamski, Jakub Czubiński (Uniwersytet Ekonomiczny) – Mateusz Łabuz, Paweł Ciuła (UJ) 15:6, 17:15;
II runda po lewej stronie: Bartosz Księżarek, Bartosz Luks (Akademia Górniczo-Hutnicza) – Jakub Woś, Szymon Pałka (Politechnika Rzeszowska) 15:11, 13:15, 15:6; Matwiejczyk, Waloch – Jakub Kalandyk, Jakub Filip (Politechnika Rzeszowska) 13:15, 15:13, 12:15; Mateusz Kowalski, Adam Smolarczyk (AGH) – Kamil Majewski, Rafał Rybak (Akademia Wychowania Fizycznego Biała Podlaska) 17:15, 5:15, 15:13; Wiśniewski, Dudek – Michał Dziarmaga, Robert Kuźdub (PŚK) 15:9, 15:10; Adamski, Czubiński – Tobiasz Kaniewski, Sebastian Hałas (Politechnika Lubelska) 15:10, 15:11; Ernest Plizga, Paweł Rusin (Uniwersytet Rzeszowski) – Paweł Cul, Julian Mituniewicz (UJ) 14:16, 15:12, 18:20;
I runda po prawej stronie (o wejście do szesnastki): Cul, Mituniewicz – Piotr Orlik, Bartłomiej Ćwik (UMCS Lublin) 15:8, 15:2; Łabuz, Ciuła – Kalandyk, Filip 15:5, 15:9;
III runda po lewej stronie (o wejście do szóstki): Księżarek, Luks – Maciej Szymczyk, Przemysław Majewski (UMCS) 21:14, 21:10; Plizga, Rusin – Tomasz Gniewosz, Paweł Wieczorkowski (Uniwersytet Jana Kazimierza Kielce) 21:6, 21:14; Kowalski, Smolarczyk – Matwiejczyk, Waloch 21:18, 21:17; Wiśniewski, Dudek – Adamski, Czubiński 22:20, 21:19;
II runda po prawej stronie (o wejście do dwunastki): Cul, Mituniewicz – Jacek Malczewski, Sylwester Kasjaniuk (AWF B.P.) 15;4, 15:12; Łabuz, Ciuła – K. Majewski, Rybak 15:13, 11:15, 15:10;
III runda po prawej stronie (o wejście do ósemki): Cul, Mituniewicz – Szymczyk, P. Majewski 15:21, 21:9, 15:3; Matwiejczyk, Waloch – Dziarmaga, Kuźdub 21:15, 21:19; Adamski, Czubiński – Łabuz, Ciuła 21:19, 21:18; Woś, Pałka – Gniewosz, Wieczorkowski 21:14, 21:10.

Komentowanie zablokowane.