Zbierają ludzi i pieniądze

Dzisiaj został oficjalnie potwierdzony awans siatkarzy AGH 100RK AZS do I ligi. Beniaminek ma ustalony sztab szkoleniowy, zrobił również przymiarkę do składu, budżetu i kwestii organizacyjnych na przyszły sezon.

Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu krakowskich akademików i TKS Tychy na zaplecze ekstraklasy zapadła na poniedziałkowym posiedzeniu Prezydium Zarządu PZPS. Już w pierwszym tygodniu czerwca natomiast krakowianie doszli do porozumienia z Wojciechem Kaszą, który miał przejąć zespół, choć do grudnia trenowałby go tylko w dni powszednie, nie prowadząc w meczach ze względu na zaciągnięte wcześniej zobowiązania (jest wykładowcą różnego rodzaju kursów siatkarskich). Wspólnie uznali, że te zasady będą obowiązywać też na zapleczu ekstraklasy, przy czym w zimie zostaną skorygowane w miarę czasowych możliwości Kaszy.
– Mam niesamowitą chęć popracowania z tym człowiekiem. To świetny fachowiec i to jest ważniejsze, niż wszelkie przeszkody – podkreśla Adam Matyszczak, prezes sekcji siatkówki. Dodaje, że II trenerem będzie Jacek Litwin, a statystykiem Krystian Bławat, który pomagał Litwinowi od połowy obecnego sezonu.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Przez popołudnie i wieczór funkcjonowała gorąca linia telefoniczna pomiędzy Krakowem, Olsztynem – gdzie w tej chwili przebywa Kasza – i miastami, w których znajdują się zawodnicy pozostający w orbicie zainteresowań akademickiego klubu. Matyszczak przedstawia zarys składu, który ma się wyklarować w najbliższym okresie – część wspomnianych zawodników ma też propozycje z innych klubów, może pojawi się ktoś nowy.

Rozgrywający. Z dotychczasowej drużyny pozostanie Jakub Kosiek, a odejdzie Bartłomiej Błoński. Ma dołączyć Adam Szałański, który przed II-ligowym Contimaksem Bochnia reprezentował Skrę Bełchatów w Młodej PlusLidze. Krakowianie złożyli propozycję Jarosławowi Maciończykowi, w ostatnim sezonie występującemu w BBTS Bielsko-Biała. – Ma się nad nią zastanowić; w każdym razie chcemy, aby było trzech rozgrywających – mówi prezes.
Libero. Zostaną dotychczasowi „Agiehowcy” – Bartosz Luks i Radosław Szymczak.
Atakujący. Zostaje Michał Dzierwa. Krakowianie chcą ściągnąć Damiana Wdowiaka z AZS Częstochowa oraz Krzysztofa Ferka z Czarnych Radom, który przed dwoma laty grał już w Krakowie – w Wandzie Instal.
– Kraków jest najbliżej mojego domu rodzinnego w Krynicy, ale są też inne oferty, trzeba na spokojnie się zastanowić i wybrać najlepszą – kwituje Ferek.
– Wdowiak przyszedłby na studia na AGH – uzupełnia Matyszczak.

Środkowi. Zostaje Konrad Mucha, odejdą raczej Maciej Grot i Piotr Munik. W orbicie zainteresowań są: Dawid Siwczyk z Pekpolu Ostrołęka, Janusz Gałązka z Czarnych Radom i Grzegorz Kokociński z Effectora Kielce. – Siwczyk jest najbardziej chętny z nich, Gałązka ma dać odpowiedź w tym tygodniu, natomiast Kokociński skierował nas do swojego menedżera i to z nim będziemy się kontaktować w sprawie oczekiwań finansowych – wyjaśnia prezes.
Przyjmujący. Zostają Patryk Łaba, Kamil Maruszczyk, Mateusz Kowalski. Przychodzi Karol Galiński z Contimaksu, klisko jest także 19-letni, ponaddwumetrowy Adam Smolarczyk z SMS Spała/Delic-Polu Częstochowa, który jednak przeszedł rekonstrukcję więzadeł kolana i zdolny do gry będzie od grudnia. Prezes ustalił warunki kontraktowe z Grzegorzem Szumielewiczem (ostatnio STS Skarżysko-Kamienna, wcześniej Czarni Radom). – W sobotę wyjechał na wakacje, obiecaliśmy sobie, że dokumenty podpiszemy po jego powrocie. Sądzę, że ta sprawa jest pomyślnie zamknięta – uważa Matyszczak. – Maruszczyk, Kowalski, Galiński, Smolarski w założeniu mają rywalizować o miejsce w „dwunastce” i na boisku.

Niewykluczona jest zamiana w nazwie członu 100RK na  Storkpharm, bo firma jako całość może się zaangażować w finansowanie drużyny (dotąd robił to jeden z trzech jej członów, 100RK). – W ten sposób mielibyśmy zbilansowany budżet na płace; potrzebujemy jeszcze środków na zapewnienie pewnych kwestii socjalnych dla zawodników oraz kosztów organizacyjnych: wyjazdów, sędziów, itd. – wylicza prezes. – Liczymy na wsparcie Akademii Górniczo-Hutniczej, będziemy też rozmawiać z różnymi firmami. Wydaje mi się, że naszym atutem są transmisje internetowe, które mają być prowadzone z meczów I ligi siatkarzy.
Akademicka ekipa być może będzie je rozgrywała w hali na Suchych Stawach (dawnej Hutnika, a ostatnio Wandy), podobnie jak świeżo upieczeni drugoligowcy z Hutnika Dobrego Wyniku. Sekretarz generalny PZPS, a jednocześnie prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej, Andrzej Lemek chciałby zorganizować w tej sprawie spotkanie wszystkich zainteresowanych stron, z udziałem Krzysztofa Kowala, dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej, administrującego obiektami.
I-ligowa drużyna ćwiczyłaby tam również w piątki, natomiast większość zajęć ciągle odbywałaby się w hali AGH przy ul. Piastowskiej. – Wojtek Kasza stwierdził, że być może niektóre treningi urządzi na Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie pracuje – opowiada Matyszczak. – Te wszystkie kwestie są jeszcze do sprecyzowania. Liczę, że w posiadającej ogromne tradycje siatkarskie hali na Suchych Stawach mielibyśmy dużą widownię.
PAWEŁ FLESZAR

Komentowanie zablokowane.