Żeńskie ligi ciężkich czasów

Do I ligi siatkarek zostały włączone Karpaty Krosno i Sparta Warszawa – będzie ona liczyć dziesięć drużyn i nikt bezpośrednio z niej nie spadnie! W grupie IV drugiej ligi żeńskiej zagra aż 8 zespołów z Małopolski, natomiast nie zostały zakwalifikowane do niej rezerwy Developresu.

O sytuacji na zapleczu ekstraklasy siatkarek pisaliśmy wielokrotnie; także o tym, że PZPS na początku czerwca rozesłał propozycję składania wniosków o przyjęcie do I ligi do klubów, które z niej spadły bądź nie wywalczyły awansu. Od kilku tygodni jasne było, że tylko Sparta i Karpaty mogą ewentualnie zdecydować się na taki krok. One też zgłosiły akces i zostały włączone do tej klasy. Jako że wycofało się z niej aż 4 zespoły, zagra ona w następującym składzie: KSZO Ostrowiec Św., Silesia Volley Mysłowice, Wisła Kraków, Budowlani Toruń, Piecobiogaz Murowana Goślina, SMS I Sosnowiec, Zawisza Sulechów, Developres Rzeszów, Sparta Warszawa, PWSZ Karpaty Krosno.


Powieść kryminalna napisana przez autora tego tekstu jest już w sprzedaży. Możliwości jej kupna są wymienione TUTAJ

Rywalizacja w I lidze kobiet rozpocznie się 5 października, sezon zasadniczy potrwa do 1 marca i wtedy skończy udział w rozgrywkach SMS Sosnowiec. W dwurundowym play off o awans zmierzą się cztery czołowe zespoły. Z kolei te, które zajmą miejsca 5-6 po części zasadniczej czeka jeszcze dwumecz o ostatecznie ich ustalenie. Drużyny z miejsc 7-9 zmierzą się systemem każdy z każdym, mecz i rewanż (mini-liga, bez zaliczenia dorobku z sezonu zasadniczego). Zespół, który uplasuje się po tej części na 9. miejscu zagra baraż o utrzymanie z trzecim zespołem turnieju finałowego II ligi (17 i 24 maja). Docelowo na sezon 2014/2015 I liga miałaby więc znowu liczyć 12 drużyn.
Takie jest założenie, ale zdajemy sobie sprawę, że może się nie spełnić. Przeskok finansowy pomiędzy II a I ligą jest duży – analizuje Jacek Sęk, przewodniczący Wydziału Rozgrywek PZPS, gdzie opracowywano wczoraj projekt rozgrywek, który dzisiaj został zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Związku. – Pokazała to także obecna sytuacja: długo czekaliśmy na zgłoszenia do I ligi, ale niestety nie pojawiły się i musieliśmy ograniczyć ją do 10 drużyn.

W II lidze siatkarek wystąpi aż osiem ekip z Małopolski, wszystkie w grupie IV, której obsada przedstawia się następująco: Pogoń Proszowice, MKS San-Pajda Jarosław, Tomasovia Tomaszów Lub., Jedynka Tarnów, MKS MOS Wieliczka, Dalin Myślenice, Ekstrim Gorlice, Bronowianka Kraków, AZS UEK Kraków, Sandecja Nowy Sącz, Siarka Tarnobrzeg (obsadę pozostałych grup podajemy pod tekstem).
Grupa IV rozpocznie rywalizację 28 września, runda zasadnicza skończy się 1 marca. Cztery czołowe zespoły zagrają w grupowym play off o awans, ale tylko jedną rundę – nie będzie finału – gdyż i tak dwie drużyny wchodzą do rozgrywek centralnych (zostaną im przypisane miejsca na podstawie kolejności po części zasadniczej). Termin: 8-9.3, 22.3, ew. 23.3, 26.3.
Natomiast zespoły z miejsc 8-11 – wystąpią w dwurundowym play out o utrzymanie (zespoły z miejsc 5-7 skończą sezon na części zasadniczej). Terminy – I runda: 8-9.3, 22.3, ew. 23.3, 26.3; II runda: 12-13.4, 3.5, ew. 4.5, 7.5. na 17 i 24 maja zaplanowano baraże z III-ligowcami.
Natomiast dwa turnieje półfinałowe o awans do I ligi odbędą się 11-13 kwietnia, po dwie drużyny awansują z nich do turnieju finałowego (termin: 2-4 maja). Jak nadmieniliśmy wyżej – dwa czołowe zespoły z zawodów finałowych awansują do I ligi, a trzeci zmierzy się w barażu z ostatnim z I ligi.

W grupie IV zabrakło Szóstki Biłgoraj, która zrezygnowała z udziału w rozgrywkach (opisywaliśmy jej sytuację TUTAJ), znalazły się w niej zaś: AZS UEK, który dobrowolnie zgłosił się do II ligi zamiast do pierwszej, Bronowianka i Ekstrim, które kupiły miejsca, a także Siarka, która spadła, ale ponownie złożyła wniosek o przyznanie prawa występów w tej klasie. Akces do II ligi wysłał do PZPS również Developres, dla swojej drużyny rezerw wspólnej z MKS V LO Rzeszów (informowaliśmy o tym TUTAJ). Nie został jednak zakwalifikowany.
– Ten zespół nie spełniał wymogów regulaminowych; nie miał prawa gry w III lidze uzyskanego w minionym sezonie – wyjaśnia powody decyzji Jacek Sęk.
PAWEŁ FLESZAR

Pozostałe grupy II ligi siatkarek
Grupa I: Joker Świecie, Orzeł Elbląg, Orzeł Malbork, RSMS Police, Atom Trefl II Sopot, Chemik II Police, APS TPS Rumia, Pałac II Bydgoszcz, AKS OSW Olsztyn.

Grupa II: PLKS Pszczyna, Sokół Katowice, MKS Świdnica, Politechnika Śląska Gliwice, Zorza Wodzisław Śl., SMS II LO Opole, SMS II Sosnowiec, MKS II Dąbrowa Górnicza, Olimpia Jawor, Impel II Wrocław, Ares Nowa Sól, MCKiS Jaworzno.

Grupa III: ŁKS Łódź, AZS AWF Warszawa, Łaskovia Łask, Jedynka Łomża, Nike Węgrów, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, Energetyk Poznań, UKS Zielone Wzgórza Murowana Goślina, Politechnika Częstochowa, Victoria Lubliniec.

Komentowanie zablokowane.